Ból w klatce piersiowej

Od około roku zmagam się z bólem w klatce piersiowej. Ból umiejscowiony jest w dolnej części mostka, czasami występuje na całej jego długości. Jest to ból gniotący, czasami piekący, pojawia się samoistnie i samoistnie przechodzi. Nie jest związany z wysiłkiem, ani ze stresem. Przyznam, że jest uciążliwy, czasami trwa kilka godzin. Proszę o poradę.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Ból w klatce piersiowej zawsze zmusza lekarza do wykluczenia najgroźniejszych przyczyn, czyli ostrej choroby niedokrwiennej serca, tętniaków, zaburzeń rytmu serca lub zatorowości płucnej. W Pani/Pana przypadku długotrwały przebieg wyklucza oczywiście ostry stan chorobowy, niemniej diagnostyka w kierunku wymienionych schorzeń jest bardzo ważna.

Istnieją pewne rodzaje choroby niedokrwiennej serca, które mogą nie dawać typowych objawów bólu wieńcowego. Przewlekły ból w klatce może być również spowodowany zapaleniem mięśnia sercowego lub nabytymi wadami zastawkowymi. Żeby wykluczyć sercową przyczynę bólu należy wykonać szereg badań, m.in. EKG, Echo serca i próbę wysiłkową.

Przewlekły ból za mostkiem może świadczyć o zaburzeniach ze strony przełyku - o obecności refluksu żołądkowo-przełykowego, przepukliny rozworu przełykowego lub achalazji. W tych schorzeniach charakterystyczne są objawy dodatkowe: uczucie zgagi, bóle w nadbrzuszu, nasilenie dolegliwości po posiłku lub w pozycji leżącej, nieprzyjemny zapach z ust. Badania takie jak gastroskopia lub pH-metria przełykowa pozwalają na skuteczną diagnostykę tych chorób.

Ból okolicy mostka nierzadko spowodowany jest patologią samej ściany klatki piersiowej. Opisywane przez Panią/Pana epizody piekącego bólu, często związane są z chorobami nerwów (zapaleniem, uciskiem na nerw lub korzeń nerwu) lub chrząstek. Miejsca objęte procesem chorobowym są wtedy zazwyczaj nadwrażliwe i bolesne przy dotyku.

Z rzadszych przyczyn przewlekłego bólu w klatce należy również wymienić: procesy nowotworowe, gruźlicę, a także zaburzenia lękowe.

Proszę pamiętać, żeby w razie nasilenia się objawów - w szczególności bólu promieniującego do żuchwy lub kończyn górnych, pojawienia się duszności, szybkiego bicia serca lub zawrotów głowy - należy bezzwłocznie szukać pomocy lekarskiej!

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: