Pęknięcie cewki moczowej

U mojego 20-letniego syna stwierdzono w tym roku już trzykrotnie pęknięcie /na odcinku kilku milimetrów/ cewki moczowej. Nie ma mowy o uszkodzeniach mechanicznych. Po podaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych wszystko wraca do normy. Syn zaobserwował, że przed takim stanem ma przez kilka dni wzmożone oddawanie moczu, który w tym czasie jest "biały". USG i badanie moczu nie wykazują żadnych zmian. Proszę o pomoc. Lekarze, u których byliśmy, twierdzą, że nic się nie dzieje, a niestety syn zaczyna sobie psychicznie nie radzić z tą sytuacją.

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Pęknięcie cewki moczowej może być spowodowane jej zakażeniem lub zakażeniem toczącym się w obrębie prącia (jeśli pęknięcie jest w jego okolicy). Etiologia tych zakażeń jest bardzo zróżnicowana dlatego przed rozpoznaniem trzeba przeprowadzić dokładne badania. W diagnostyce zakażenia cewki najważniejszym badaniem jest pobranie moczu na posiew. Ważne jest, aby mocz do badania pobrany był do jałowego pojemnika rano (powinna to być pierwsza porcja moczu).

Z opisanymi przez Panią objawami warto zwrócić się do lekarza dermatologa-wenerologa (można się do niego dostać bez skierowania).

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: