Suchość pochwy i spojówek

Mam 48lat, mieszkam w UK i problem z dostępem do ginekologa. Jestem na Microgynon 30, ale od kilku miesięcy obserwuję suchość i bolesne pękanie w pochwie, tylko z prawej strony, podczas stosunku. Specjaliści wykluczyli choroby weneryczne, ale lekarka odmówiła mi skierowania do ginekologa. Muszę dodać, że ze względu na WZP jestem na Azathiopiryne 100 dz, co wpływa na suchość skóry i spojówek. Moje inne problemy: silna nerwica lękowa, ataki paniki-bez leków. Jak poprawić jakość życia?

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Suchość pochwy i powstawanie w niej pęknięć jest spowodowane niedoborem estrogenów w organizmie (ich poziom zaczyna spadać w okresie menopauzy). Stan ten może też nasilać przyjmowanie środków antykoncepcyjnych zawierających tzw. progestageny (Microgynon, który Pani przyjmuje jest takim właśnie preparatem). W leczeniu stosuje się kurację hormonalną, np. maści zawierające estrogeny, jednak zalecić je może tylko lekarz ginekolog po dokładnym zbadaniu. Można też rozważyć zmianę środka antykoncepcyjnego. W celu poprawy komfortu podczas stosunku warto stosować różnego rodzaju lubrykanty.

Zaburzeniami lękowymi zajmuje się lekarz psychiatra dlatego w przypadku gdy dolegliwości te są uciążliwe powinna Pani rozważyć wizytę u lekarza tej specjalności. W Polsce skierowanie do lekarza psychiatry nie jest wymagane.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: