Bieg@nie

Są niczym wymagający trener. Śledzą postępy, dyscyplinują, dają też potężnego kopa motywacyjnego. Jeśli raz spróbujesz biegać z aplikacjami i dziennikami treningowymi online, trudno ci będzie się bez nich obejść.

Właśnie pokonałaś swoją ulubioną pętlę po lesie - wpadasz do domu, zrzucasz buty, bierzesz parę łyków zimnej wody, odkręcasz kurek w wannie i zamiast się porozciągać... pędzisz do komputera. Dodajesz do dzienniczka swoją cegiełkę. Jeśli biegałaś na zupełnie nowej trasie poleconej przez znajomego, tym bardziej masz ochotę zmierzyć, ile właśnie przebiegłaś, i dodać ją do ulubionych. Albo inna sytuacja - właśnie wróciłaś do domu po ciężkim dniu, jesteś zmęczona, nic ci się nie chce, a już na pewno nie biegać. Zaglądasz do dziennika i sprawdzasz, co dziś zrobili twoi znajomi. Andrzej - 10 km spokojnego biegu, Justyna - 20 km rowerem po mieście załatwiając sprawy to tu, to tam. A Monika była dzisiaj na rolkach. I już wiesz, że nie masz wyboru - ty też pójdziesz. Przecież nie możesz być gorsza!

Dołącz do nas na Facebooku!

Dzienniki

To "portale społecznościowe" biegaczy. Pozwalają funkcjonować w biegowej społeczności i śledzić na bieżąco statystyki. Mają szeroki wybór dyscyplin sportowych. Narzędzia umożliwiające prowadzenie dzienniczków treningowych są dostępne w sieci za darmo - dzięki temu korzystają z nich miliony ludzi na całym świecie. Początkujący biegacze kochają je przede wszystkim za statystyki. W prosty sposób mogą sprawdzić, ile kilometrów dziś przebiegli, o ile poprawili wynik w stosunku do poprzedniego treningu albo jakie postępy zrobili w ciągu miesiąca. Najlepsze jest to, że są w stanie sprawdzić to wszystko, nie używając GPS-a ani krokomierza. Jedyne, co muszą zrobić, to poświęcić czas na "przeklikanie" trasy, po której biegli. To pozwala śledzić postępy na bieżąco - i na samym początku, gdy nie zna się jeszcze swojego tempa oraz możliwości, i później, gdy chce się bić rekordy.

Dailymile - www.dailymile.com

Dziennik treningowy oparty na założeniach Facebooka. Masz swój indywidualny profil, "walla" i grupę znajomych.

Dodajesz opis treningu, notatkę, zdjęcie czy filmik. Poza standardowymi parametrami biegu i zaznaczeniem trasy na mapie Google`a możesz określić też swoje samopoczucie podczas biegu, wysiłek i warunki pogodowe. Ponadto wpisać sprzęt, w jakim biegałaś (np. nazwę butów), a każdy kolejny przebyty w nich kilometr będzie trafiał na ich "konto". Na stronie głównej obserwujesz wpisy swoje i znajomych, możesz również podejrzeć statystyki biegowe kolegów - w "Leaderboardzie" prowadzony jest ranking na podstawie kilometrów i czasu treningów. W profilu znajdziesz statystyki z ostatniego tygodnia: kilometraż, czas treningów, spalone podczas nich kalorie, liczbę sesji treningowych. Tu odszukasz również dodane przez siebie trasy biegowe, galerię zdjęć i zawody, do których się przygotowujesz. Za każdym razem, gdy dodajesz trening, możesz również zaznaczyć trasę na mapie i zachować ją w archiwum. Aplikacja zbiera statystyki treningów z ostatnich dni, tygodni i miesięcy. Sama wyciąga sesje najszybsze, najdłuższe, najbardziej intensywne i najszerzej dyskutowane. Skupia też twoje "globalne" statystyki: liczbę przebytych kilometrów, godzin spędzonych na treningu, spalone kilogramy, liczbę jednostek treningowych. Dane można wyświetlać za pomocą wykresu lub listy.

Wpisy z tego dziennika możesz publikować na Facebooku i Twitterze. Statystyki można śledzić z podziałem na poszczególne dyscypliny, takie jak bieganie, jazda rowerem, rolki, kajak i inne.

MapMyRun - mapmyrun.com

Dziennik z indywidualnym profilem biegacza.

Ma możliwość rejestrowania treningów, mierzenia i dodawania tras oraz część dotyczącą diety. Możesz w nim dodawać posiłki, liczyć kalorie, wartości odżywcze, krótko mówiąc - zarządzać swoim odżywianiem. Na podstawie twojego wieku, wagi i wzrostu aplikacja wylicza dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Gdy dodasz posiłki, w kalkulatorze sumuje się liczba przyswojonych kalorii, dowiadujesz się również, na ile jeszcze możesz sobie pozwolić. Aplikację MapMyRun można pobrać w wersji na telefon, zsynchronizować konto z Nike+ albo Garmin Connect. Mimo że w nazwie serwisu jest bieganie, możesz rejestrować treningi z różnych dyscyplin. Istnieje np. mnóstwo form jazdy rowerem - miejska, górska, downhill, wyścig, a także ćwiczenia na sali - siłownia, joga, a nawet zumba! Poza tym jazda konna, pływanie kajakiem, narty wodne, narty biegowe i wiele, wiele innych.

Endomondo - endomondo.com

Serwis oparty na społeczności - po zarejestrowaniu swojego konta możesz tu poszukać znajomych, dzielić się z nimi swoimi treningami oraz refleksjami na temat sportu.

W Endomondo możesz dołączać do drużyn - np. reprezentującej Polskę albo kobiecej - i przyłączać się do różnych wyzwań, których znajdziesz tu sporą listę. Chodzi w nich o to, aby dodawać przebiegnięte kilometry do ogólnej puli reszty grupy i w ten sposób rywalizować, np. pomiędzy poszczególnymi krajami.

Istnieje możliwość pobrania aplikacji na smartfona. Dużym atutem Endomondo jest prosta obsługa i możliwość operowania aplikacją w języku polskim. Wszystkie zarejestrowane treningi można publikować m.in. na Facebooku i Twitterze. Dodawanie treningów jest bardzo proste, a do wyboru masz mnóstwo dyscyplin, takich jak: golf, kajakarstwo, kitesurfing, bieg na orientację, jazda konna, nartorolki, nordic walking, snowboard, aerobik, badminton, szermierka.

Plany treningowe

Aplikacje dostępne na stronach internetowych pozwalają ułożyć plan treningowy. Plan nie tylko zmotywuje cię do działania i pokaże kierunek, w którym masz podążać, ale również usystematyzuje trening, urozmaici go i pomoże robić postępy. Do aplikacji wpisujesz aktualne możliwości albo cel, który chcesz osiągnąć. Możesz również podać czas, jaki pozostał ci np. do wyścigu, określić, ile dni w tygodniu chcesz poświęcać na bieganie i jak ciężko chcesz trenować. W odpowiedzi otrzymujesz kompletny plan treningowy na kolejne dni, tygodnie i miesiące uwzględniający twoje postępy.

Kalkulator Grega McMillana: trochę matematyki - mcmillanrunning.com

Kalkulator temp treningowych i narzędzie służące do szacowania wyników na wyścigach.

Jeśli masz jakikolwiek wynik uzyskany na imprezie biegowej, wpisujesz go w kalkulator i przeliczasz. Uzyskujesz informację, jakie tempo powinnaś utrzymywać, biegając spokojnie, jakie, gdy robisz trudny trening tempowy albo gdy wykonujesz bardzo szybkie interwały. Możesz również sprawdzić, na jaki wynik stać cię np. w maratonie.

Na tej stronie możesz również zamówić (odpłatnie) program treningowy przygotowany specjalnie dla ciebie.

SmartCoach - smartcoach.runnersworld.com

Aplikacja z gotowymi planami treningowymi, do której masz dostęp po zarejestrowaniu się na stronie amerykańskiego Runners' World. Żeby móc z nich skorzystać, potrzebujesz jednego ze swoich wyników z wyścigu na konkretnym dystansie. To rzecz dla osób, które chcą starto-wać w imprezach biegowych, podnosić swój poziom i bić kolejne rekordy.

Wpisujesz, w jakim czasie pokonałaś dystans np. 10 km, oznaczasz, do jakiego biegu chcesz się przygotować (np. półmaraton), jak intensywnie chcesz trenować i ile kilometrów zamierzasz pokonać tygodniowo. Ustawiasz jednostki, w jakich chcesz mieć podane wartości, oraz np. na jaki dzień ma przypadać bieg na długim dystansie (tzw. długie wybieganie). Ostatni krok to termin docelowej imprezy.

Plan treningowy, który otrzymujesz, zawiera różne środki treningowe: biegi spokojne, długie, pracę nad szybkością i siłą. Wszystkie wyjaśnienia dostępne są po kliknięciu w dany trening.

Geocontext Profiler: pod górę i w dół - www.geocontext.org

Aplikacja, która pozwala wykreślić profile tras. Jeśli biegasz w górach albo w terenie pagórkowatym i chcesz poznać przewyższenia, nie ma lepszego i dokładniejszego narzędzia. Wpisujesz lokalizację, na zdjęciach satelitarnych Google`a albo na mapie znajdujesz interesujący cię teren i oznaczasz ścieżkę, którą biegłaś. Poniżej powstaje gotowy profil trasy.

Możesz pobrać plik w formacie GPX do urządzenia GPS albo wygenerować kod do umieszczenia na swojej stronie internetowej. Dane mogą być prezentowane w kilometrach i metrach oraz w milach i stopach.

Zombies, Run! - trochę zabawy - zombiesrungame.com

Aplikacja na telefon, która dodaje do treningu potężną dawkę emocji.

Na polecenie dowódców wykonujesz misje i zbierasz przedmioty. W domu, po treningu, wykorzystujesz je do ulepszania swojej bazy, dzięki czemu następnym razem dostaniesz bardziej zróżnicowane misje. Jedna trwa 20-30 minut. Nie jest ważne, jak szybko, gdzie i na jakich dystansach biegasz. Na każdym treningu odkrywasz nowy kawałek świata opanowanego przez zombi.

Do tej aplikacji potrzebujesz iPoda lub smartfona z Androidem i słuchawek. Aplikacja kosztuje 8 dolarów, można ją ściągnąć przez iTunes oraz Google Play.

Warto znać To ci pomoże:

Running Map - runningmap.com

Proste narzędzie do mierzenia pokonanego dystansu oparte na mapach Google`a.

Jest tu suwak, który pozwoli dostosować skalę (od niej zależy, jak dokładnie zaznaczysz swoją trasę). Dystanse mogą być podawane w milach lub w kilometrach. Możesz wybrać kolor linii, która będzie znaczyć ścieżkę. Ponadto możesz zaznaczyć, czy aplikacja ma liczyć odległość wzdłuż dróg, czy nie. To przydatna rzecz, jeśli trasa jest ściśle związana z ulicami, wówczas możesz klikać niedokładnie, a ścieżka będzie "przyklejać się" do dróg. Kolejną przydatną opcją jest powrót tą samą trasą - aplikacja sama doliczy ci jeszcze raz taki sam dystans, jaki przeklikałaś do wyznaczonego miejsca. Możesz cofnąć każdy ruch albo usunąć wszystkie znaczniki. Istnieje także opcja oznaczenia ciekawych, wyjątkowych miejsc albo tych, które mają dla ciebie jakieś treningowe znaczenie (np. w tym miejscu zaczyna się paskudny podbieg albo tutaj wykonuję ćwiczenia). Możesz również dodać zdjęcia widoków mijanych po drodze.

Aby go używać, nie trzeba się rejestrować. Opcja "show elevation" pozwala zobaczyć przewyższenie na trasie. Po wprowadzeniu trasy można ją zapisać - tylko dla siebie albo do użytku publicznego, dzięki czemu inni biegacze będą mogli pójść w twoje ślady. Można ją też wydrukować - to daje opcję zaplanowania trasy biegowej w domu i zabrania jej ze sobą na trening.

Google Earth - earth.google.com

Program, który pozwala mierzyć trasy. W sieci znajdziesz darmową wersję do pobrania. Poza mapami i zdjęciami satelitarnymi są w nim także obrazy ukształtowania terenu z poziomicami i cieniowaniem.

Warto wiedzieć

Co dają narzędzia treningowe:

- dzięki nim prowadzisz dziennik

- mierzysz i zapisujesz swoje trasy

- jesteś częścią biegowej społeczności

- możesz analizować swoje treningi

- tworzysz profile swoich tras

- możesz dodawać zdjęcia

- dbasz o dietę

- układasz plany treningowe

- możesz dzielić się treningiem online np. z trenerem

Artykuł pochodzi z magazynu Happy , w którym przeczytasz więcej o zdrowiu i ćwiczeniach.

Więcej o: