Appendektomia

Appendektomia, czyli chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego to jeden z częściej wykonywanych zabiegów operacyjnych. Mimo to, u dużej części pacjentów zakwalifikowanych do wycięcia wyrostka, dopiero w trakcie operacji okazuje się, że postawiona diagnoza była błędna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Usunięcie wyrostka robaczkowego zazwyczaj wykonywane jest w dwóch przypadkach - u chorych z podejrzeniem ostrego zapalenia wyrostkach oraz wskutek powikłania po nacieku okołowyrostkowego. Chirurg poprzez jamę otrzewną dostaje się tętnicy wyrostkowej, która wymaga podwiązania. Następnie wycina sam wyrostek.

Appendektomię można wykonywać na trzy sposoby:

- klasycznie tj. cięcie McBurneya (cięcie skośne na skórze jamy brzusznej, wykonuje się je w 1/3 odległości od górnego kolca kości biodrowej a pępkiem) lub przyprostnej prawej (przyśrodkowo od prawego brzegu mięśnia prostego brzucha)

- laparoskopowo (poprzez wprowadzenie trokary - narzędzie chirurgiczne w kształcie rury)

- "wyjęcie" wyrostka przez pępek (metoda nie pozostawia blizn)

Po jego usunięciu u części pacjentów dochodzi do zakażenia rany pooperacyjnej (przede wszystkim u tych, u których zastosowano metodę klasyczną) oraz powstania ropnia w miejscu wycięcia wyrostka.

Czytaj także:

Rabdomioliza

Meningokoki i sepsa - komu realnie zagrażają

Tężyczka, czyli niespokojne mięśnie

Układ limfatyczny

Wyrostek robaczkowy

Więcej o: