Problem pod pachą

Pod pachą pojawiły mi się wypryski wypełnione płynem, bardzo podobne do opryszczki na ustach. Czy to możliwe, by zrobiła się w takim miejscu? Co to może być? Jak to leczyć i gdzie?

Z Pani opisu wynika, że zmiany na skórze mają charakter pęcherzyków. Najczęstszą chorobą przebiegającą z takimi zmianami jest opryszczka, która zazwyczaj umiejscawia się na skórze warg lub w okolicy narządów płciowych. Zmiany w innych okolicach ciała są bardzo rzadkie, ale nie niespotykane. Bardzo podobne zmiany pęcherzykowe występują również w półpaścu - są one typowo ograniczone do małej powierzchni skóry, układają się w charakterystyczne pasy i zajmują tylko jedną połowę ciała (stąd nazwa "półpasiec"). Charakterystyczny dla półpaśca jest silny ból, pieczenie lub swędzenie skóry, które pojawiają się jeszcze zanim rozwiną się zmiany skórne.

Opryszczka i półpasiec są chorobami wirusowymi i jak wszystkie infekcje wirusowe są samoograniczające się - to znaczy, że po pewnym czasie organizm sam zwalcza zakażenie i leczenie nie jest potrzebne. Jeśli jednak przebieg choroby jest ciężki lub chcemy przyspieszyć okres zdrowienia - można wdrożyć leczenie przyczynowe. Zarówno opryszczka jak i półpasiec wywoływane są przez bardzo podobne wirusy (odpowiednio - wirusa opryszczki i wirusa ospy wietrznej), dlatego do ich leczenia używa się tego samego leku przeciwwirusowego - Acyklowiru. W leczeniu opryszczki zazwyczaj stosuje się acyklowir w kremie, natomiast w przypadku półpaśca stosuje się acyklowir doustnie. Leczenie nieznacznie skraca przebieg obu chorób, jeżeli zostanie rozpoczęte w ciągu pierwszych 48 godzin od wystąpienia objawów.

Więcej o: