Stan gdy w nasieniu znajduje się zbyt duża liczba bakterii (powyżej 10.000 CFU w 1ml nasienia) nazywany jest bakteriospermią. Bakteriospermia świadczy zazwyczaj o zapaleniu jądra, najądrza lub gruczołu krokowego. Każdy proces zapalny w obrębie tych narządów może prowadzić do niepłodności. Zaburzony może być proces powstawania plemników, ich dojrzewanie lub transport do kanalików nasiennych - nierzadko dochodzi do tworzenia blizn, co grozi trwałą niepłodnością. Funkcję plemników może również upośledzać obecność leukocytów w nasieniu lub produkcja przeciwciał przeciw własnym plemnikom. Przy infekcji obejmującej gruczoł krokowego dochodzi do zmniejszenia ilości ejakulatu i obniżenia jego jakości.
Wyhodowana u Pani męża bakteria Citrobacter koseri jest stosunkowo rzadką przyczyną bakteriospermii. Częściej powoduje ona zakażenia układu moczowego (ZUM). Chociaż nie jest ona zaliczana do klasycznych czynników etiologicznych chorób przenoszonych drogą płciową, możliwe jest zakażenie partnera. Może wtedy dojść do rozwoju ZUM lub może Pani być bezobjawową nosicielką bakterii.
Citrobacter koseri jest bakterią, dlatego podstawą leczenia jest antybiotykoterapia. Aby wybrać odpowiedni antybiotyk należy wykonać posiew nasienia z antybiogramem.