Rak sromu i pochwy

Rak sromu i pochwy należą do najrzadziej występujących nowotworów narządów rodnych. Zazwyczaj przed nowotworem właściwym pojawia się stan przedrakowy.

Rak sromu

Rak sromu jest dość rzadkim nowotworem złośliwym. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety po 70. roku życia. Rak sromu rozwija się bardzo powoli, późno pojawiają się przerzuty.

Objawy raka sromu

Rak sromu może objawiać się następująco: owrzodzenia, które się nie goją, guzki na sromie, uporczywy świąd, zaczerwienienie lub zgrubienie skóry.

Diagnostyka raka sromu

Konieczne jest przeprowadzania badania histopatologicznego z pobranego wycinka zmiany. Pobiera się go pod kontrolą kolposkopową.

Leczenie raka sromu

Leczy się chirurgicznie wycinając zmianę oraz stosuje laseroterapię.

Rak pochwy

Rak pochwy występuje rzadko. Najczęściej chorują kobiety między 45 - 65 rokiem życia. Ryzyko raka pochwy jest większe u kobiet zakażonych wirusem HPV 16 i 18, które rozpoczęły życie seksualne przed 17. rokiem życia, miały wielu partnerów seksualnych, palą tytoń, przebyły urazy pochwy .

Rak pochwy rozwija się bardzo szybko i daje wczesne przerzuty.

Postacie złośliwe raka pochwy: rak płaskonabłonkowy pochwy, mięsak groniasty, mięsak pochwy, czerniak, przerzuty z szyjki macicy lub sromu.

Objawy raka pochwy

Na raka pochwy mogą wskazywać: krwawienia z pochwy, krwioplucie, krew w stolcu, obniżenie wagi, osłabienie, bóle, kłopoty z siedzeniem i chodzeniem, upławy, przykry zapach pochwy, ból przy oddawaniu moczu i stolca.

Diagnostyka raka pochwy

Podstawą jest wykonanie badania histopatologicznego wycinka pobranego ze zmiany. Ponadto wykonuje się cystoskopię, wziernikowanie odbytnicy, TK jamy brzusznej, wyłyżeczkowanie kanału i jamy macicy.

Leczenie raka pochwy

Stosuje się leczenie chirurgiczne z wycięciem zmian nowotworowych. Dodatkowo stosuje się naświetlania wewnętrzne.

Więcej o: