Rak sromu jest dość rzadkim nowotworem złośliwym. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety po 70. roku życia. Rak sromu rozwija się bardzo powoli, późno pojawiają się przerzuty.
Rak sromu może objawiać się następująco: owrzodzenia, które się nie goją, guzki na sromie, uporczywy świąd, zaczerwienienie lub zgrubienie skóry.
Konieczne jest przeprowadzania badania histopatologicznego z pobranego wycinka zmiany. Pobiera się go pod kontrolą kolposkopową.
Leczy się chirurgicznie wycinając zmianę oraz stosuje laseroterapię.
Rak pochwy występuje rzadko. Najczęściej chorują kobiety między 45 - 65 rokiem życia. Ryzyko raka pochwy jest większe u kobiet zakażonych wirusem HPV 16 i 18, które rozpoczęły życie seksualne przed 17. rokiem życia, miały wielu partnerów seksualnych, palą tytoń, przebyły urazy pochwy .
Rak pochwy rozwija się bardzo szybko i daje wczesne przerzuty.
Postacie złośliwe raka pochwy: rak płaskonabłonkowy pochwy, mięsak groniasty, mięsak pochwy, czerniak, przerzuty z szyjki macicy lub sromu.
Na raka pochwy mogą wskazywać: krwawienia z pochwy, krwioplucie, krew w stolcu, obniżenie wagi, osłabienie, bóle, kłopoty z siedzeniem i chodzeniem, upławy, przykry zapach pochwy, ból przy oddawaniu moczu i stolca.
Podstawą jest wykonanie badania histopatologicznego wycinka pobranego ze zmiany. Ponadto wykonuje się cystoskopię, wziernikowanie odbytnicy, TK jamy brzusznej, wyłyżeczkowanie kanału i jamy macicy.
Stosuje się leczenie chirurgiczne z wycięciem zmian nowotworowych. Dodatkowo stosuje się naświetlania wewnętrzne.