Szczepienia zalecane przez sanepid

Na liście szczepień zalecanych przez sanepid są szczepionki, które specjaliści doradzają każdemu. Ponieważ nie są uznawane za obowiązkowe, pacjent sam musi za nie zapłacić. Inne są niezbędne tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Oprócz szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B czy grypie, którym dobrze, żeby poddali się wszyscy, są także szczepionki przeciwko chorobom, które w Polsce nie występują, na przykład żółtej gorączce.

Szczepienie przeciwko

WZW typu B

czyli tzw. żółtaczce wszczepiennej, zaleca się dzieciom i młodzieży, wcześniej nie objętym szczepieniami obowiązkowymi, a także osobom planującym operacje (podczas których może dojść do przerwania ciągłości tkanek) oraz ludziom miewającym kontakty seksualne z przypadkowymi partnerami. W Małopolsce zachorowalność na WZW spadła w ciągu ostatnich czterech lat o połowę. -Dzieje się tak, bo w szpitalach jest coraz czyściej, a poza tym coraz więcej pacjentów szczepi się przeciwko tej chorobie - komentuje Adam Kosek, kierownik Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie. Znacznie rzadsza jest tzw. choroba brudnych rąk, czyli

WZW typu A

Temu szczepieniu powinny się poddać osoby pracujące przy produkcji i dystrybucji żywności, dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz osoby wyjeżdżające do krajów (zazwyczaj tropikalnych), gdzie ryzyko zachorowania jest znacznie wyższe niż w Polsce. O ochronie przed tą chorobą trzeba jednak pomyśleć przynajmniej dwa miesiące przed wyjazdem, tak żeby nabyć odporności. Szczepionka jest kilkufazowa, po jednej dawce można uzyskać odporność na mniej niż rok. Na WZW typu A można być odpornym przez maksymalnie 12-14 lat, potem trzeba powtórzyć szczepienie.

Coraz popularniejsza staje się szczepionka

przeciwko grypie

W ubiegłym roku na grypę w Małopolsce zachorowało dziesięć razy mniej osób niż jeszcze trzy lata temu. Szczepienie trzeba ponawiać co rok.

Do zalecanych należą też szczepionki przeciwko śwince i szczepionka kombinowana zabezpieczająca

przed odrą, świnką i różyczką

Podaje się je dzieciom około 13. miesiąca życia, o ile już nie były szczepione. Przebycie którejś z tych chorób zakaźnych nie jest przeciwwskazaniem, szczepionkę można podawać już w dwa miesiące po wyzdrowieniu. Dzieci, które ukończyły drugi miesiąc życia, warto zaszczepić

przeciwko bakteryjnemu zapaleniu opon mózgowych

wywoływanemu przez bakterie Haemophilius inf. typu b. Jest to szczepionka trójfazowa i kolejne dawki najlepiej podawać wraz z innymi szczepionkami dla dzieci (WZW typu B, DTP i Polio). Młode kobiety powinny się szczepić przeciwko różyczce i to zanim zajdą w ciążę. Zalecane jest też szczepienie przeciwko błonicy oraz tężcowi. - Dla młodzieży do 19. roku życia jest ono obowiązkowe. Ale powinno się je odnawiać co dziesięć lat. Błonica występuje już rzadko, ale na tężec może zachorować każdy - mówi Adam Kosek. - Rocznie odnotowujemy po kilka zgonów na tę chorobę - dodaje.

W Małopolsce równie rzadką chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. - U nas ta choroba nie występuje. Ci, którzy planują wakacje w okolicach, gdzie kleszcze roznoszą chorobę, powinni się zaszczepić już w marcu, żeby nabyć odporność - tłumaczy Adam Kłosek. Tam, gdzie występuje ta choroba, szczepienia zalecane są dla pracowników leśnych, rolników i turystów.

Ci ostatni, wyjeżdżając do ciepłych krajów, powinni się zaszczepić

przeciwko żółtej gorączce

Jest to wymóg przepisów wjazdowych niektórych państw. Odporność uzyskuje się po dziesięciu dniach. Jedna dawka szczepionki starcza na dziesięć lat.

Istnieją także szczepionki przeciwko tyfusowi czy cholerze, ale nie ma ich na liście sanepidu. - To szczepionki o krótkim działaniu i o stosunkowo niskiej skuteczności. Te choroby są raczej rzadkie. Jeśli ktoś chce się zaszczepić, to trzeba specjalnie sprowadzić szczepionkę - stwierdza Adam Kłosek.

Nie ma szczepionki dającej stuprocentową ochronę, każda też może spowodować efekty uboczne, ale żadna nie szkodzi. - A szczepienie doradzam każdemu. Zresztą żadnej szczepionki nie można kupić bez recepty, więc przed szczepieniem niezbędna jest wizyta u lekarza - podsumowuje Adam Kłosek

Czy dzieciom może zaszkodzić któraś z zalecanych szczepionek? Które dzieci powinno się szczepić?

Lek. med. Hanna Czajka, kierownik Wojewódzkiej Poradni Szczepień Ochronnych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II:

- Szczepienia zalecane dzieciom mają je chronić przed grożącymi im chorobami. W tym wypadku profilaktyka nie jest obowiązkowa, czyli nie jest bezpłatna. Koszty szczepienia ponoszą rodzice. Czy poddać dziecko takiemu szczepieniu czy nie, to już kwestia indywidualna i o tym decyduje lekarz. Większość szczepień doradzałabym wszystkim dzieciom. Na przykład dzieci w wieku szkolnym czy przedszkolnym powinny być zaszczepione przeciwko WZW typu A, bo nie są w tym samym stopniu co dorośli odporne na te zakażenia. A przy zbiorowym żywieniu czy podczas wyjazdów na wakacje jest o nie łatwo. Niemowlęta i dzieci do piątego roku życia należałoby zaszczepić przeciwko bakteryjnemu zapaleniu opon mózgowych, wywoływanemu przez bakterię Haemophilus inf. typu b. Natomiast dzieci z niedosłuchem powinny zaszczepić się przeciwko śwince, bo powikłania tej choroby mogą spowodować głuchotę.

Czytaj także:

Szczepionka na pneumokoki

Szczepionka przeciwgrypowa

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (wzw B, żółtaczka zakaźna)

Uwaga na HCV

Choroby brudnych rąk

Więcej o: