Świnka (nagminne zapalenie ślinianek przyusznych)

Świnka to choroba wirusowa przenoszona droga kropelkową. Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku szkolnym. Choć jest całkowicie uleczalna może wywołać groźne powikłania.

Objawy

- obrzęk i bolesność jednej lub obu ślinianek przyusznych tuż za kątem żuchwy

- zwiększenie bólu po spożyciu kwaśnych pokarmów

- suchość w ustach

- objawy infekcji: gorączka, bóle mięśni

Przyczyny

Zakażenie wirusem świnki przenoszonym drogą kropelkową do dróg oddechowych; zarazić się można też poprzez kontakt z pokarmami i przedmiotami zanieczyszczonymi śliną chorego. Od wniknięcia wirusa do wystąpienia objawów mijają dwa tygodnie.

Przebieg

Wirus początkowo rozmnaża się w śliniankach, a następnie drogą krwionośną dociera do różnych części organizmu. W ślinie pojawia się od 2 do 6 dni przed wystąpieniem objawów; od chwili ich pojawienia się chory zaraża jeszcze przez 9 dni.

Ryzyko zachorowania

Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale może również dotyczyć osób starszych.

Możliwe powikłania

- zapalenie jąder u mężczyzn, grożące niepłodnością

- zapalenie opon mózgowych

- zapalenie trzustki

- niedosłuch

Leczenie

Działania polegają jedynie na łagodzeniu objawów choroby. Powinno się unikać wysiłku i leżeć w łóżku do ustąpienia objawów. W razie gorączki można podać leki przeciwgorączkowe. Chory powinien dostawać jak najwięcej płynów (w razie dużego obrzęku może pić przez słomkę). Dieta powinna być płynna lub papkowata, lekkostrawna, z niedużą ilością tłuszczu. Potrawy łagodne w smaku, o średniej temperaturze, by nie drażnić błony śluzowej jamy ustnej, co może spowodować ból ślinianki.

Profilaktyka

Szczepionka przeciwko śwince, która nie daje jednak stuprocentowej pewności uodpornienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: