Twój sukces zawodowy zależy od osobowości twojego partnera?

Ostatnie badania wskazują, że wpływ na rozwój twojej kariery mogą mieć nie tylko twoje zawodowe kompetencje, ale również... charakter twojego partnera. Jakie jego cechy podnoszą prawdopodobieństwo sukcesu w pracy i skąd ten efekt?

Ludzie z założenia mają tendencję, aby poszukiwać partnerów, którzy osiągają wysokie wyniki na skali ugodowości i niskie wyniki na skali narcyzmu - wykazały poprzednie badania. Czyli skłonne do kompromisów, altruistyczne, a także zrównoważone emocjonalnie i bez skłonności do przeżywania głównie negatywnych emocji. Uznajemy, że z takimi osobami łatwiej żyć. A u boku jakich lepiej rozwija się kariera? Badacze postanowili to sprawdzić.

5 wymiarów osobowości partnera a sukces w pracy

Osobowość małżonka wpływa na prawdopodobieństwo sukcesu zawodowego - wykazało badanie przeprowadzone przez Washington University w St. Louis. W jaki sposób? "Nie chodzi wcale o to, czy partner nakłania drugą stronę do upominania się o awans czy podwyżkę" - zaznacza Joshua Jackson, autor badania. "Cechy osobowości partnera wpływają na wiele różnych czynników obecnych w codziennym życiu, z czasem kumulują się i prowadzą do wcielenia w życie działań niezbędnych do awansowania lub wzrostu wynagrodzenia.

Badanie trwało 5 lat i brało w nim udział około 5 tys. osób pozostających w związku małżeńskim w wieku od 19 do 89 lat. Około 75 proc. badanych stanowiły osoby pracujące. Badacze poprosili uczestników o wypełnienie szeregu testów psychologicznych, na podstawie których zmierzyli u nich 5 czynników osobowości tj.: otwartość, ekstrawersja, ugodowość, sumienność i neurotyzm.

Badacze śledzili także wydajność małżonków w miejscu pracy oraz zbierali dane dotyczące ich skuteczności w obszarze kariery zawodowej: ich deklarowane poczucie satysfakcji z pracy, wzrost wynagrodzenia czy prawdopodobieństwo otrzymania awansu.

Sumienny partner na wagę złota

Pracownikami, którzy najlepiej wypadali w skalach mierzących sukces zawodowy, okazały się te osoby, których małżonkowie osiągali wysokie wyniki na skali sumienności. Sumienne osoby odznaczają się dobrą organizacją, dużą wytrwałością i umiejętnością zadaniowego działania.

Zobacz wideo

Ten czynnik odgrywał rolę niezależnie od tego, czy oboje małżonków pracowało czy nie, a w parach, w których tylko jedna osoba była zatrudniona: niezależnie od tego, czy osobą pracującą była kobieta czy mężczyzna.

Skąd ten efekt?

Dlaczego akurat sumienność małżonka przekłada się na lepsze perspektywy na gruncie zawodowym. Badacze przetestowali różne hipotezy. Wyniki, jak twierdzą autorzy badania, sugerują, że posiadanie sumiennego małżonka może przyczyniać się do sukcesu zawodowego na 3 sposoby:

Na sumiennym małżonku w większym stopniu możemy polegać, w poczuciu, że tamten sprosta codziennym obowiązkom tj. płacenie rachunków, robienie zakupów, wychowywanie dzieci, co w jakimś stopniu odciąża nas samych.

Możemy uczyć się od sumiennego partnera jego sposobu działania, naśladować go w swoim postępowaniu, wcielać w swoje życie zawodowe jego dobre nawyki opierające się na pracowitości i rzetelności.

Posiadanie sumiennego partnera, który w znacznym stopniu organizuje drugiej stronie życie osobiste, może redukować stres i ułatwiać podtrzymanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.

Autorzy badania twierdzą, że wyniki ich badań mogą przydać się osobom, które są dopiero poszukują partnera na życie. Jackson przekonuje, że dla osób, którym zależy na prężnym rozwoju kariery, istotnym czynnikiem ułatwiającym osiągnięcie celu może być sumienność towarzysza życia. Badanie ma się ukazać w najnowszym wydaniu czasopisma Psychological Science. Pytanie tylko, czy przy wyborze partnera rzeczywiście warto kierować się kalkulacją?

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: