- Od jakiegoś czasu wiem, że mam tyłozgięcie macicy. Lekarz ginekolog
powiedziała, że nie jest to żaden defekt i nie powinnam się tym przejmować,
zwłaszcza, że na razie nie planuję dziecka. Jednak zastanawiam się, czy może
ono mieć wpływ na ból, który odczuwam na początku stosunku. Nie jest on jakiś
wielki, ale mam wrażenie, że członek nie wchodzi tak, jak powinien. Po jakimś
czasie jest już dobrze, ale i tak wolę, jak mój chłopak nie wchodzi zbyt
głęboko, gdyż nie odczuwam wtedy dyskomfortu. Czy też macie taki problem?
Jeśli tak, proszę o radę, jak sobie z tym radzicie? - pisze na naszym forum jedna z kobiet.
Dyskusja, którą rozpoczęła, udowadnia, że ból podczas stosunku to dosyć powszechny problem wśród kobiet. Wiele z nich nie wie, co to może oznaczać i jak radzić sobie z takim dyskomfortem.
Pojawiły się różne wypowiedzi na ten temat:
Ja też mam tyłozgięcie macicy i czytałam tutaj na forum, że może być ono przyczyną bólu przy stosunku. Ja tez mam taki problem, tzn. gdy partner głęboko wchodzi, to czuję taki ostry ból w dolnej części brzucha.
Sama próbuję sobie coś zdiagnozować, zanim pójdę do lekarza. Mnie również boli przy wchodzeniu, ale ból mija po kilku ruchach. Boli również w środku tak, jakby coś napierało na cewkę moczową...
Jak wynika z dyskusji, jedną z przyczyn dokuczliwego bólu podczas stosunku (zwłaszcza na jego początku) jest tyłozgięcie macicy. Jest to dosyć powszechna przypadłość, która nie jest jednak nazywana chorobą. Szacuje się, że może ona dotyczyć nawet u 25 proc. kobiet. W takich przypadkach trzon macicy pochylony jest ku kręgosłupowi, czyli do tyłu. Z kolei w prawidłowym położeniu wygina się on do przodu. Przypadłość ta nie wymaga leczenia.
Jednak tyłozgięcie macicy to tylko jedna z przyczyn bólu podczas stosunku. Co jeszcze może on oznaczać? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Niektóre panie skarżą się na ból jajnika podczas stosunku. Czasami jest to tylko jeden jajnik, kiedy indziej dwa. Co to może oznaczać? Eksperci z reguły uspakajają kobiety, gdyż ból jajnika podczas stosunku nie jest zazwyczaj objawem żadnej dolegliwości. Istnieją jednak pewne wyjątki. To endometrioza i torbiel jajnika. W takich przypadkach ból odczuwany jest także w innych sytuacjach (np. w trakcie uprawiania sportu).
Czasami ostry ból pochwy pojawia się nagle i całkowicie zniechęca nas do zbliżeń z seskualnych. W takich sytuacjach jest to najczęściej spowodowane różnymi dolegliwościami, które należy skonsultować z lekarzem.
Objawem czego może być ostry ból pochwy podczas stosunku? To m.in.:
Które infekcje intymne przyczyniają się do odczuwania takiego bólu? To przede wszystkim:
Przyczyną bólu może być także alergia. Najczęściej pojawia się także ostre pieczenie. Co najczęściej wywołuje taką alergię? To m.in.:
Suchość pochwy może pojawić się w okresach przemęczenia i stresu. Występuje także w sytuacjach, gdy kobieta nie jest wystarczająco podniecona, a zaczyna uprawiać seks. Inne przyczyny suchości pochwy, która przyczynia się do bólu podczas stosunku, to m.in. okres menopauzy, zaburzenia hormonalne, nadmierny wysiłek fizyczny.
Pochwica to schorzenia, które ma podłoże psychiczne. W takiej sytuacji mięśnie, które otaczają pochwą, kurczą się tak, że uniemożliwiają wprowadzenie członka. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest psychoterapia. To dlatego, że pochwica spowodowana jest zazwyczaj złymi doświadczeniami seksualnymi (np. gwałt, molestowanie).
Ból podczas stosunku nie zawsze jest powodem do niepokoju. W niektórych sytuacjach jest jednak wymagana konsultacja z lekarzem. To przede wszystkim sytuacje, gdy ból spowodowany jest:
Zobacz także: