Sex coach, czyli człowiek od seksu?

Czy to bardziej seksuolog czy terapeuta? Czym zajmuje się sex coaching, jak wyglądają takie spotkania i czego można się na nich nauczyć? Wszelkie wątpliwości wokół pracy sex coacha pomaga rozwiać i wyjaśnić pierwszy w Polsce certyfikowany sex coach, Marta Niedźwiecka*.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Coach to stosunkowo świeży zawód i choć zupełnie słusznie kojarzy się z trenerem to niewiele ich łączy. Trener kieruje krokami swojego podopiecznego, mówi, co trzeba zrobić by osiągnąć cel.

Coach podąża za klientem, wspieraja go, ale nic nie nie nakazuje. Pomaga zmienić nastawienie by wpełni cieszyć się życiem, w każdej jego sferze.

To nie terapia, to rozwój!

Po co się idzie do gabinetu sex coacha? Na pewno nie po to by rozprawić się z tzw. demonami z przeszłości, to nie jest jego zadanie. Chociaż nie mówi jak się kochać i nie uczy technik seksualnych, dysponuje odpwiednią wiedzą na temat anatomii, fizjologii i technik, które pomagają ulepszać życie seksualne.

- Praca sex coacha kończy się tam, gdzie zaczyna się medyczne traktowanie ludzkiej seksualności. Z kolei od trenera odróżnia go to, że nie ma jednej recepty na sukces. Zna kierunki, ma wiedzę, ale nie narzuca swoim klientom jednej, słusznej drogi. Zasadą pracy coacha jest postępowanie za klientem, śladem jego decyzji i oferowanie wsparcia, które pozwala rozwinąć pełnię możliwości klienta - wyjaśnia Marta Niedźwiecka.

Kim jest sex coach?

Sex coach to nie seksuolog. Różnica między tymi dwiema profesjami jest dość istotna. Obaj pracują z osobami, które mają problem natury emocjonalnej lub seksualnej.

- Nie mam wątpliwości, że profesjonalny coach z umiejętnościami i wiedzą, może dobrze poradzić sobie z odnalezieniem motywacji w osobie klienta, w odnalezieniu w nim potencjału emocjonalnego do dalszej pracy nad swoją seksualnością, może zaproponować urozmaicenie życia seksualnego. Kiedy jednak do gabinetu wchodzą tematy bardziej złożone, przekonania, które tkwią w kimś od dawna oraz lęki utrudniające życie seksualne - to jest to już praca do psychologa seksuologa i lekarza seksuologa - wyjaśnia Izabela Jąderek, seksuolog.

Sex coach, wprawdzie pomaga rozwiązywać problemy seksualne i rozwijać się na tym polu, to nie leczy zaburzeń i nie może przepisywać leków. To zadanie seksuologa.
Mimo że podstawą pracy sex coacha jest rozmowa to różni się do terapeuty. W przypadku terapii przede wszystkim analizuj się przeszłość. Praca coacha skupia się na tym, co tu i teraz.

Zakres doświadczeń jakie mają zostać przerobione w czasie spotkań wyznacza sam zainteresowany. - Proces coachingowy, niezależnie od tego czy dotyczy życia, seksu, czy biznesu rządzi się swoimi prawami. Oczywiście, że sama praca nad życiem seksualnym będzie różniła się technikami i celem od pracy nad karierą, ale w obydwu najważniejsze jest to, że to klient jest specjalistą od swojego życia. Od coacha dostaje wsparcie, wiedzę, pomoc w stworzeniu planu zmian, pomoc w motywowaniu. Decyzje zawsze pochodzą od klienta - mówi Marta Niedźwiecka. Chodzi tu przede wszystkim o obudzenie i rozwinięcie siedzącego w człowieku potencjału. Tak, by czuł się dobrze nie tylko ze swoim ciałem, ale i myślami, pragnieniami i nie bał się ich wyrażać.

Na taką pomoc może liczyć każdy niezależnie od płci, poglądów, oczekiwań czy preferencji seksualnych. Nie ma również znaczenia czy ktoś jest w związku czy singlem, czy mamy dzieci czy nie. Wizyta w gabinecie sex coacha wcale nie musi być równoznaczna z kryzysem. Takie spotkanie należy traktować jako inwestycję w samych siebie i nawet jeśli czujemy się ze sobą bądź w swoich związkach bardzo dobrze to ten stan, aby mógł się utrzymać, wymaga ciągłej pielęgnacji.

Czego można się nauczyć?

Spotkania zarówno w parach, jak i z solistami, polegają na rozmowach i realizowaniu zadań i ćwiczeń. Ilość spotkań zależy od zakresu i głębokości tematu, z którym w gabinecie pojawia się klient. Jeśli będzie to na przykład poważna blokada związana z odczuwaniem przyjemności w seksie, będziemy spotykać się kilka miesięcy. Jeśli tematem jest określenie własnych potrzeb - może się okazać, że wystarczą dwa lub trzy spotkania. Standardowa sesja singla to godzina, pary spotykają się na półtorej godziny.

Co mają na celu takie spotkania? Przede wszystkim klienci lepiej poznają samych siebie, zdobywają bardzo konkretne umiejętności, które pozwalają zaplanować i wprowadzić zmiany. Spotkanie z sex coachem na nowo uczy świadomości i akceptacji swojego ciała, seksualności (zwłaszcza w przypadku kobiet). Niezwykle ważnym punktem takich spotkań jest nauka komunikacji. Brzmi banalnie? Nic bardziej mylnego. Werbalizowanie swoich potrzeb, zwłaszcza gdy dwie osoby starają się stworzyć szczęśliwy związek nie jest takie proste.

Jednym z ważniejszych punktów spotkań z sex coachem jest nauczenie się nie tylko żyć, tak by skupiać się na tym, co tu i teraz (sięga do różnych technik relaksacyjnych m.in. do mindfulness). Dotyczy to także sfery seksualnej.

Sex coach uczy jak skupić się na tym, co jest dla nas ważne, jak realizować swoje marzenia. Jednocześnie ułatwia odnalezienie pewności siebie i wiary we własne możliwości.

SZUKASZ SPOSOBU, BY NAPRAWIĆ SWÓJ ZWIĄZEK? TEN TEST POMOŻE ZDIAGNOZOWAĆ WASZĄ RELACJĘ>>>

Zobacz jak to wygląda

Spotkanie z sex coachem to nie tylko indywidualne sesje, ale i warsztaty. W takim wariancie liczą się nie tylko porady coacha, tu najważniejsza jest grupa. Jej wzajemna integracja, rozmowa, a także wzajemna wymiana doświadczeń między uczestnikami warsztatów. Najczęściej takie imprezy przyciągają głównie panie, co nie znaczy, że pary pracujące nad związkiem czy panowie chcący „coś” zmienić w swoim życiu nie są mile widziani.

Warsztaty to także ćwiczenia (np. patrzenie sobie nawzajem w oczy przez pięć minut bez uciekania wzrokiem i rozmów, to pozornie błahe ćwiczenie bardzo ułatwia budowanie więzi między dwiema osobamia), aktywizujące zabawy, wizualizacje. Wszystko, co umożliwia dotarcie do siebie, nazwanie własnych potrzeb i wzmocnienie motywacji do działania.

Zanim się zdecydujesz

Ludzka seksualność to niezwykle delikatna materia. - W mediach każdego dnia  różne osoby doradzają, co zrobić, żeby poprawić swoje życie seksualne i jak pracować nad emocjami w związku. Trudno czasem określić, kto takich porad udziela - zaznacza Izabela Jąderek, seksuolog.
Bez względu na to kogo szukamy, warto dokładnie sprawdzić kim jest dany specjalista, czy jest do tego odpowiednio przygotowany. - Często zdarza, się, że różne "profesje" współpracują ze sobą, aby możliwie jak najlepiej pomóc osobie która o taką pomoc prosi - dodaje seksuolożka.

*Marta Niedźwiecka, pierwsza w Polsce certyfikowana sex - coach. Specjalizuje się w coachingu relacji intymnych i związków. Prowadziła projekt edukacji i rozwoju Pussy Project. Prowadzi warsztaty m.in. dla Fundacji MaMa oraz w Instytucie Pozytywnej Seksulaności. 
Więcej informacji o sex coachingu można znaleźć tutaj.

Więcej o: