- ostry ból brzucha promieniujący do kręgosłupa; ruchy nasilają bolesność
- nudności, wymioty
- gorączka
- wzdęcie brzucha
- spadek ciśnienia krwi
- przyspieszone tętno
- zmniejszenie wydzielania moczu, zaburzenia świadomości
Nadużycie alkoholu i kamica żółciowa. Przewód trzustkowy uchodzi do dwunastnicy wspólnie z przewodem żółciowym. Zatkanie ujścia przez kamień powoduje zarzucanie żółci do trzustki, która zaczyna sama trawić się od środka. Rzadziej przyczyną OZT mogą być: nowotwory trzustki i dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zabiegi chirurgiczne oraz endoskopie . OZT sprzyjają: cukrzyca, zaburzenia stężenia tłuszczów we krwi oraz zakażenia wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze.
Badania laboratoryjne (wykazują podwyższony poziom enzymów trzustkowych, głównie amylazy w surowicy) oraz USG jamy brzusznej. Rozległość zmian i ryzyko powikłań najlepiej pozwala ocenić tomografia komputerowa.
Wstrząs, niewydolność krążenia, oddechowa, niewydolność nerek, zaburzenia krzepnięcia, wahania poziomu cukru we krwi (u ok. 15 proc. chorych) aż do cukrzycy; martwica i torbiele trzustki, przetoki, krwotoki z przewodu pokarmowego .
W ostrej fazie wymagany pobyt na oddziale intensywnej opieki medycznej. Pacjent nie może jeść i pić, niekiedy konieczny jest zabieg chirurgiczny. Po wyjściu ze szpitala chory powinien co najmniej przez 2 miesiące przestrzegać diety lekkostrawnej ze znacznym ograniczeniem tłuszczów i niewielkim - białka, jeść co najmniej 5 posiłków dziennie.