Łupież

Łupież to choroba skóry charakteryzująca się nadmiernym łuszczeniem skóry głowy. Mimo że złuszczanie zrogowaciałego naskórka jest procesem naturalnym, to jego nadmiar może być objawem infekcji grzybiczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- pojawienie się małych, białych lub szarawych płatków na owłosionej skórze głowy, które odrywają się i spadają na ramiona i plecy

- swędzenie skóry

- przetłuszczanie się skóry głowy i włosów

- czasami wzmożone wypadanie włosów

Przyczyny

Precyzyjna przyczyna powstawania łupieżu nie jest znana. Czasami łupież towarzyszy też innym chorobom skóry, np. łuszczycy lub grzybicy. Jego występowanie może się też wiązać m.in. z zaburzeniami hormonalnymi, osłabieniem organizmu, silnym stresem.

Ryzyko zachorowania

Jest większe u młodych ludzi, ze skłonnością do przetłuszczania się skóry głowy bądź na odwrót - z przesuszoną, skłonną do podrażnień skórą.

Powikłania

Nieleczony łupież może doprowadzić do zmian zapalnych skóry głowy, a zwłaszcza wtórnego zakażenia grzybami. Sprzyja też nadmiernemu wypadaniu włosów.

Diagnostyka

Na podstawie widocznych objawów.

Leczenie

Kuracja leczniczymi szamponami przeciwgrzybiczymi, np. Nizoral, Seboklar, Squa-Med., dziegciowymi, np. Polytar, Denorex, na bazie siarki, np. Selsun. Gdy łupież nie znika, dermatolog przepisze kurację sterydową do stosowania miejscowo.

Czytaj także:

Łupież pstry

Dermatolog

Gen rogowacenia skóry

Egzema

Bielactwo

Więcej o: