Grzybica (mikoza)

Grzybica, czyli mikoza to choroba zakaźna. Rozwojowi infekcji wywołanej przez grzyby sprzyjają m.in. oparzenia skórne, niektóre nowotwory oraz cukrzyca.

Objawy

- zaczerwieniona i swędząca skóra, w przypadku grzybicy stóp zmiany występują zwykle najpierw między czwartym a piątym palcem.

W stanie zaawansowanym:

- pękająca, łuszcząca się skóra

- ból i pieczenie w miejscach zainfekowanych

- nieprzyjemny zapach

- paznokcie stają się matowe; zmieniają kolor na żółty, zielonkawy, brązowy lub biały; są kruche, rozwarstwiają się i łamią

Przyczyny

Grzybicą można się zarazić przez bezpośredni kontakt z chorobotwórczymi grzybami, np. na basenie, w klubie fitness, używając ręcznika czy klapek chorej osoby. Jej rozwojowi sprzyja noszenie nieprzewiewnych butów i syntetycznych skarpetek.

Ryzyko zachorowania

Zwiększają długie kuracje antybiotykowe, obniżenie odporności organizmu, np. cukrzyca, odchudzające diety .

Powikłania

Nieleczona sprzyja infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Może na trwale zniekształcić paznokcie.

Diagnostyka

Daje się rozpoznać po zewnętrznych objawach. Dermatolog może ocenić pod mikroskopem zainfekowany wycinek. W przypadkach niejasnych wykonuje się badanie mikologiczne.

Leczenie

Gdy infekcja jest w początkowym stadium, możesz spróbować wyleczyć ją sam za pomocą dostępnych bez recepty preparatów przeciwgrzybiczych, np. Canesten, Daktarin, Lamisilatt, Micetal. Jeżeli mimo ich stosowania objawy nie ustąpią w ciągu kilku tygodni, idź do dermatologa. W cięższych przypadkach lekarz zaleci leki doustne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: