Przeziębienie a grypa

Przeziębienie i grypa są do siebie podobne, ale to nie to samo. Przeziębienie postępuje stopniowo i powoli. Natomiast grypa pojawia się nagle i jednym ciosem powala z nóg.

Przeziębienie i grypa tylko z pozoru są do siebie podobne. Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych, natomiast grypa to choroba wirusowa, która atakuje cały organizm. Objawy bywają różne. Przeziębieniu towarzyszy wodnisty katar, uczucie zatkania nosa, ból gardła i kaszel, czasem również zapalenie spojówek. Objawy grypy są gwałtowniejsze niż w wypadku zwykłego przeziębienia. Należy do nich nagła wysoka gorączka (nawet 39 st. C), silne osłabienie całego organizmu, katar oraz dolegliwości żołądkowe, bóle mięśni i stawów, pocenie się i dreszcze. Kaszel pojawia się rzadko.

Zasadnicza różnica między przeziębieniem i grypą polega na sposobie, w jaki się nimi zarażamy. Wywołaną przez wirusy A, B i C grypą zarażamy się drogą kropelkową, będąc w bliskim kontakcie z chorym. Natomiast przy przeziębieniu droga kropelkowa nie odgrywa większej roli. Najczęściej zarażamy się przez styczność z wydzieliną dróg oddechowych chorego, a także przez kontakt z jego skórą czy przedmiotami, których on dotykał. Wirusa wywołującego przeziębienie możemy złapać dotykając klamki, telefonu, stołu, trzymając się poręczy w tramwaju czy autobusie, podając komuś rękę, kto akurat jest zaziębiony. Gdy dotykamy potem swojej twarzy, nosa, trzemy oczy, bardzo często dochodzi do samozakażenia.

Przeziębienie pojawia się stopniowo, natomiast wywołana wirusami typu A lub B grypa występuje nagle. Samopoczucie chorego pogarsza się z godziny na godzinę.

W przypadku przeziębienia chory dość szybko wraca do zdrowia. Można się z niego wyleczyć w tydzień. Inaczej jest z grypą, z której wychodzi się nawet dwa tygodnie.

Przeziębić można się w ciągu całego roku, a na grypę choruje się zazwyczaj od stycznia do marca, choć "sezon na grypę" rozpoczyna się już jesienią.

Grypy nie wolno lekceważyć, gdyż mogą po niej wystąpić powikłania, takie jak zapalenie płuc, opon mózgowych albo mięśnia serca. Może ona nawet prowadzić do śmierci. Każdego roku w Polsce umiera na nią od 50 do 212 osób rocznie. Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza.

Zobacz także: Grypa czy przeziębienie u dziecka?

Więcej o: