Nie możesz zrobić kupy w weekend? Przyczyn może być kilka. Lekarz wyjaśnia

"Zmiany, które odczuwamy w rytmie wypróżnień w czasie dni powszednich i weekendu są częste" - mówi portalowi livestrong.com gastroenterolog David Poppers, lekarz medycyny i profesor na Uniwersytecie Nowojorskim Langone Health. Ekspart tłumaczy, skąd się biorą oraz jak uniknąć nieprzyjemności w toalecie podczas wolnych dni.

Problemy z wypróżnianiem najczęściej mają związek ze zmianą trybu życia i harmonogramu dnia między dniem roboczym a weekendem. Powodów może być znacznie więcej. Profesor David Poppers w rozmowie z portalem livestrong.com wymienił pięć najważniejszych i wskazał, jak sobie poradzić z problemami gastrycznymi.

1. Zmiana harmonogramu dnia

Podczas gdy w ciągu tygodnia większość osób ma stały harmonogram dnia, w weekend ulega on znacznej zmianie - można pozwolić sobie na dłuższy sen, czy jedzenie w innych porach niż zwykle. Może mieć to wpływ na regularne wypróżnianie. "Twoje ciało w pewnym stopniu dostosowuje się do wzorców, które wyznaczamy - mówi dr Poppers.

Zobacz wideo Groźna bakteria w natarciu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć

2. Eksperymentowanie w kuchni

W weekend zmienia się nie tylko harmonogram, ale również wygląd posiłków. Wiele osób w ciągu tygodnia odżywia się podobnie i przygotowuje sobie podobne potrawy, a w weekendy pozwala sobie na spędzenie więcej czasu w kuchni lub wyjście do restauracji. Warto zwrócić uwagę, żeby jedzenie, które spożywamy w ciągu dnia było bogate w błonnik, który pozytywnie wpływa na układ trawienny. Jak tłumaczy dr Poppers:

Dieta bogata w błonnik sprzyja regularności, ponieważ zwiększa objętość, co powoduje, że stolec jest lepiej uformowany i łatwiejszy do oddawania moczu.

3. Zmienia się poziom stresu

Co ciekawe, wpływ na regularność wypróżnień ma również poziom stresu. "Relaks może wpływać na ruchliwość pokarmu i produktów przemiany materii w przewodzie pokarmowym" - mówi dr Poppers. Ten czynnik dotyka szczególnie osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego.

4. Brak odpowiedniego nawodnienia

Osoby, które zapominają o odpowiednim nawodnieniu podczas dni wolnych, mogą później mieć nieprzyjemności w toalecie. Ekspert tłumaczy, że odpowiednie spożycie płynów ma działanie nawilżające, które pomaga w utrzymaniu ruchu jelit w przewodzie pokarmowym.

5. Zmiana aktywności fizycznej

"Wiemy, że wypróżnienia poprawiają się wraz ze zwiększoną aktywnością" - mówi dr Poppers. Jak tłumaczy, osoby, które regularnie ćwiczą przed lub po pracy mogą zachować pewną regularność. Z kolei "wojownicy weekendowi", których aktywność ogranicza się do sobót i niedziel, mogą mieć problem ze zrobieniem kupy w weekendy.

Jak zrobić kupę w weekend?

Ekspert wskazuje, że aby zachować regularność wypróżnień również w weekendy, należy przede wszystkim słuchać swojego ciała i chodzić do toalety wtedy, gdy tego się potrzebuje. Warto zaopatrzyć się również w taboret toaletowy - odpowiednie ułożenie ciała podczas korzystania z toalety pozwoli łatwiej załatwić swoje sprawy. Należy również pamiętać o regularnym nawadnianiu i spożywaniu odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego.

Więcej o: