Jak powinien wyglądać mocz zdrowej osoby? Jeśli pijemy odpowiednio dużo wody mocz nabiera bladożółtego koloru, chociaż trzeba pamiętać, że pewne pokarmy mogą go na krótko zabarwić. I tak, jeżeli akurat jedliśmy buraki czy jeżyny nasz mocz będzie miał lekko czerwony lub różowy kolor. Ponadto niektóre leki wpływają na kolor moczu i odpowiadają za jego pomarańczowy lub zielonkawo-niebieski odcień (leki na gruźlicę, na zapalenie dróg moczowych, na zaparcia, niektóre leki stosowane w chemioterapii, witaminy, takie jak A i B12). Lekarze przypominają, żeby zwracać uwagę na utrzymujący się dłużej nietypowy kolor moczu, ponieważ może być oznaką problemów zdrowotnych. Na przykład mlecznobiały kolor jest oznaką infekcji dróg moczowych, kamienie nerkowe i niektóre nowotwory powodują natomiast, że mocz nabiera czerwonawego koloru (krew w moczu).
Do wizyty u lekarza powinna nas więc skłonić sytuacja, gdy - bez względu na dietę - nasz mocz pozostaje czerwony lub gdy ma ciemny albo pomarańczowy odcień. Ciemne zabarwienie moczu, w połączeniu z zażółceniem skóry i białek oczu, wskazuje na poważną chorobę wątroby. Kolor moczu zależy też od tego, ile pijemy wody, ponieważ płyn rozcieńcza mocz, a dokładniej jego żółte pigmenty.
Oznaką, że pijemy za mało płynów jest sucha skóra, której nie pomaga nawet balsam, suchość lub uczucie lepkości w ustach, częste bóle głowy, a nawet migreny, zaparcia, infekcje dróg moczowych, przybieranie na wadze oraz złe samopoczucie i uczucie zmęczenia. Odwodnienie pogarsza koncentrację, powoduje, że stajemy się drażliwi i niespokojni. Zapotrzebowanie na płyny wzrasta, gdy wykonujemy ciężką pracę, ćwiczymy oraz podczas upałów. Zaleca się, aby dorosły człowiek pij około 1,5-2 litry płynów dziennie (mężczyźni nawet więcej). Niektóre pokarmy pomagają nam się nawodnić. Są to, dla przykładu, arbuz, pomidory, ogórki, zupy.
Jedną z oznak, że nasz organizm nie jest odpowiednio nawodniony, jest kolor i konsystencja moczu. Ciemnożółty kolor mówi, że jesteśmy umiarkowanie odwodnieni, pogłębiony, ciemny odcień moczu jest już poważnym ostrzeżeniem. O odwodnieniu świadczy zresztą nie tylko kolor moczu, ale także częstotliwość jego oddawania (normalnie powinniśmy oddawać mocz co 3-4 godziny w ciągu dnia), a także jego niewielka objętość. Gdy pijemy dostateczną ilość płynów, mocz przybiera bladożółty kolor. Ale uwaga, groźne jest też przewodnienie. Gdy przesadzamy z ilością płynów, mocz staje się niemal przezroczysty.