Po tym poznasz, że pijesz za mało. Wystarczy spojrzeć na kolor

Kolor moczu, a także konsystencja, przejrzystość i zapach mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Kiedy możemy podejrzewać, że pijemy za mało wody? Na co zwrócić uwagę?

Jak powinien wyglądać mocz zdrowej osoby? Jeśli pijemy odpowiednio dużo wody mocz nabiera bladożółtego koloru, chociaż trzeba pamiętać, że pewne pokarmy mogą go na krótko zabarwić. I tak, jeżeli akurat jedliśmy buraki czy jeżyny nasz mocz będzie miał lekko czerwony lub różowy kolor. Ponadto niektóre leki wpływają na kolor moczu i odpowiadają za jego pomarańczowy lub zielonkawo-niebieski odcień (leki na gruźlicę, na zapalenie dróg moczowych, na zaparcia, niektóre leki stosowane w chemioterapii, witaminy, takie jak A i B12). Lekarze przypominają, żeby zwracać uwagę na utrzymujący się dłużej nietypowy kolor moczu, ponieważ może być oznaką problemów zdrowotnych. Na przykład mlecznobiały kolor jest oznaką infekcji dróg moczowych, kamienie nerkowe i niektóre nowotwory powodują natomiast, że mocz nabiera czerwonawego koloru (krew w moczu).

Do wizyty u lekarza powinna nas więc skłonić sytuacja, gdy - bez względu na dietę - nasz mocz pozostaje czerwony lub gdy ma ciemny albo pomarańczowy odcień. Ciemne zabarwienie moczu, w połączeniu z zażółceniem skóry i białek oczu, wskazuje na poważną chorobę wątroby. Kolor moczu zależy też od tego, ile pijemy wody, ponieważ płyn rozcieńcza mocz, a dokładniej jego żółte pigmenty. 

Zobacz wideo Anatomia człowieka: nerki

Oznaki, że nie pijesz wystarczającej ilości wody

Oznaką, że pijemy za mało płynów jest sucha skóra, której nie pomaga nawet balsam, suchość lub uczucie lepkości w ustach, częste bóle głowy, a nawet migreny, zaparcia, infekcje dróg moczowych, przybieranie na wadze oraz złe samopoczucie i uczucie zmęczenia. Odwodnienie pogarsza koncentrację, powoduje, że stajemy się drażliwi i niespokojni. Zapotrzebowanie na płyny wzrasta, gdy wykonujemy ciężką pracę, ćwiczymy oraz podczas upałów. Zaleca się, aby dorosły człowiek pij około 1,5-2 litry płynów dziennie (mężczyźni nawet więcej). Niektóre pokarmy pomagają nam się nawodnić. Są to, dla przykładu, arbuz, pomidory, ogórki, zupy.

Jedną z oznak, że nasz organizm nie jest odpowiednio nawodniony, jest kolor i konsystencja moczu. Ciemnożółty kolor mówi, że jesteśmy umiarkowanie odwodnieni, pogłębiony, ciemny odcień moczu jest już poważnym ostrzeżeniem.  O odwodnieniu świadczy zresztą nie tylko kolor moczu, ale także częstotliwość jego oddawania (normalnie powinniśmy oddawać mocz co 3-4 godziny w ciągu dnia), a także jego niewielka objętość. Gdy pijemy dostateczną ilość płynów, mocz przybiera bladożółty kolor. Ale uwaga, groźne jest też przewodnienie. Gdy przesadzamy z ilością płynów, mocz staje się niemal przezroczysty.

Więcej o: