Przez tę chorobę Justin Bieber może nawet stracić słuch. Czym jest i jak rozwija się zespół Ramsaya Hunta?

Nie mruga prawym okiem. Nie może się uśmiechać, poruszać nozdrzami i ma częściowo sparaliżowaną twarz. Wirus VZV, który zaatakował popularnego muzyka, wywołuje uszną postać półpaśca zwaną zespołem Ramsaya Hunta. Ten sam patogen powoduje również ospę wietrzną, a u osób, które kiedyś ją przechodziły, może pozostawać w stanie uśpienia przez przez długie lata. Co jeszcze wiemy o chorobie, o której dyskutują dziś nie tylko fani powszechnie znanego idola?

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Informacja o tym, że 28-letni Justin Bieber doznał paraliżu, w pierwszej kolejności zelektryzowała media żywiące się plotkami na temat gwiazd. News zainteresował także poważne stacje informacyjne. Uwagę rzadkiej chorobie powodującej zaburzenia neurologiczne poświęciła nawet stacja CNN. Czym jest zespół Ramsaya Hunta, który zdiagnozowano u młodej gwiazdy?

Zespół Ramsaya Hunta — co to za choroba? Objawy, przyczyny i leczenie półpaśca usznego

W literaturze medycznej zespół Ramsaya Hunta po raz pierwszy został opisany w 1907 roku przez amerykańskiego neurologa prof. Jamesa Ramsaya Hunta (stąd nazwa choroby). Syndrom ten uznawany jest za uszną postać półpaśca, która doprowadza do zajęcia przez wirus VZV (varicella zoster virus) nerwu przedsionkowo-ślimakowego oraz twarzowego w części nazywanej kolankiem. 

Na poniższej grafice stworzonej przez prestiżowe Mayo Clinic (amerykańską organizację non-profit działającą od lat w branży medycznej) przedstawiono, w jaki sposób wirus VZV może prowadzić do porażenia nerwu twarzowego.

Choć symptomy pojawiające się u chorych mogą różnić się w zależności od przypadku, to jednak najczęściej dotyczą tylko jednej strony ciała i powodują między innymi:

  • silny ból ucha (otalgia) - czasem bolesność może rozprzestrzeniać się w obrębie szyi;
  • porażenie nerwu twarzowego, które może spowodować m.in. jednostronne opadanie kącika ust;
  • niedowłady i porażenia mięśni mimicznych twarzy;
  • pojawienie się wysypki w postaci pęcherzyków w małżowinie usznej, zewnętrznej części przewodu słuchowego lub błonie bębenkowej (czasem wykwity skórne mogą pojawić się w okolicach ust);
  • szumy uszne (świsty i specyficzne dzwonienie w uszach), które mogą grozić nawet częściową tymczasową utratą słuchu lub (w rzadkich przypadkach) trwałym ubytkiem słuchu;
  • dodatkowo: nudności, wymioty, zawroty głowy, utrata smaku, uczucie suchości w ustach (również oczy mogą stać się przesuszone).

Ponadto chorym trudno zmarszczyć czoło, zaczynają mówić niewyraźnie i mogą mieć problemy z poprawną wymową lub nie są w stanie domknąć oka po sparaliżowanej części twarzy. U niektórych osób bolesne pęcherze mogą pojawić się w górnej części gardła lub w podniebieniu miękkim.

Część pacjentów doświadcza nadwrażliwości na dźwięki (odgłosy docierające do uszu wydają się być dużo głośniejsze niż normalnie). Pacjenci mogą oprócz tego mieć problem z gwizdaniem lub wyszczerzeniem zębów — panowanie nad prostymi odruchami może sprawiać im trudność.

Na poniższej animacji przedstawiono, w jaki sposób wirus VZV atakuje komórki nerwowe. Dotąd nie udało się ustalić, dlaczego tak długo może pozostawać w organizmie w stanie uśpienia. Wiadomo jedynie, że może uaktywnić się z nienacka wtedy, kiedy jesteśmy osłabieni.

Zespół Ramsaya Hunta w ciągu roku w Stanach Zjednoczonych zdarza się zaledwie 5 razy na 100 tys. osób. Część badaczy uznaje jednak, że choroba ta często nie jest prawidłowo diagnozowana, a rzeczywista liczba zachorowań może być wyższa niż się obecnie uważa.

Półpasiec uszny może atakować zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Wcześniej występował częściej u starszych ludzi oraz osób z osłabioną odpornością. U dzieci i młodych ludzi dotąd obserwowany był bardzo sporadycznie.

Uznaje się, że każda osoba, która w przeszłości przeszła ospę wietrzną, może zachorować na zespół Ramsaya Hunta. Wirus powodujący tę chorobę może przetrwać w uśpieniu przez dziesięciolecia.

Szczepienia wykonywane u dzieci w wieku szkolny, okresie jesiennym pozwolą im uniknąć zachorowania wraz z wejściem w nowe środowisko Zespół Ramsaya Hunta: objawy, leczenie

Diagnozowanie półpaśca usznego. Jak rozpoznać zespół Ramsaya Hunta?

Lekarze wykrywają tę chorobę na podstawie dokładnej oceny klinicznej, a także szczegółowej historii pacjenta, u którego wystąpią objawy takie jak m.in. porażenie nerwów twarzowych oraz wysypka.

Badania na obecność wirusa VZV powodującego zarówno ospę wietrzną, jak i półpaśca, można wykonać na podstawie próbek śliny, krwi lub łez, ale nie są konieczne do postawienia diagnozy.

Często rozpoznanie choroby jest bardzo skomplikowane, ponieważ część objawów takich jak np. ból ucha, paraliż twarzy lub charakterystyczne zmiany skórne wcale nie muszą występować jednocześnie w tym samym czasie, co tylko utrudnia prawidłowe rozpoznanie choroby.

Leczenie polecane chorym polega głównie na zastosowaniu preparatów o działaniu przeciwwirusowym w połączeniu z kortykosteroidami. Największe korzyści przynosi zażywanie tych środków w ciągu pierwszych 3 dni od wystąpienia pierwszych objawów choroby.

Czy zespół Ramsaya Hunta da się wyleczyć?

Pomimo terapii w niektórych przypadkach pewien stopień paraliżu twarzy lub utraty słuchu może mieć charakter trwały. W indywidualnych przypadkach lekarze mogą zdecydować o przepisaniu na receptę wybranym pacjentom leków przeciwpadaczkowych (jeśli zajdzie taka potrzeba). 

James McFadzean jest pierwszym pacjentem z małpią ospą w Wielkiej Brytanii, który zdecydował się opowiedzieć publicznie o objawach, które u niego wystąpiły. 'Nie miałem żadnej wysypki'. Małpia ospa. Pierwszy pacjent opowiedział o swoich objawach: "Nie miałem żadnej wysypki"

Justin Bieber zapewnił swoich fanów, że "wyzdrowieje". Na razie stara się wykonywać zalecone mu ćwiczenia mięśni twarzy. "Moje ciało mówi mi, że muszę zwolnić. Mam nadzieję, że to zrozumiecie, a ja wykorzystam ten czas na odpoczynek, relaks i powrót do 100-procentowej sprawności. Mimo sporych nadziei lekarze nie gwarantują, że każdy, u którego zostanie rozpoznany zespół Ramsaya Hunta może całkowicie wyzdrowieć. Im wcześniej uda się postawić prawidłową diagnozę, tym większe są szanse na wyleczenie.

Więcej o: