Ta herbata pomoże ukoić nerwy i złagodzić lęk. A na tym nie koniec jej zdrowotnych zalet. "Korzyści dla świata"

Naukowcy z Uniwersytetu Kumamoto w Japonii w swoich badaniach wykazali, że herbata matcha może pomagać w łagodzeniu niepokoju i uspokajaniu nerwów. Wpływ na takie działanie matchy ma aktywacja receptorów dopaminowych D1 oraz niektórych receptorów serotoninowych. Badacze twierdzą, że nawet niewielki dodatek tej herbaty do diety może mieć pozytywny wpływ na zdrowie.

Więcej artykułów na temat zdrowia znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Herbata matcha cieszy się, również w Polsce, dużą popularnością. Występuje pod postacią zielonego proszku, który parzy się za pomocą specjalnego zestawu. Jego elementem jest między innymi miotełka chasen, która służy do wymieszania herbaty z wodą. Matchę można pić również z mlekiem, jest też popularnym składnikiem deserów, którym nadaje intensywnie zielonego koloru.

Zobacz wideo Czy picie herbaty z cytryną jest szkodliwe dla zdrowia?

Oprócz walorów smakowych matcha ma też wiele cennych właściwości, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka:

  • jest bogata w antyoksydanty;
  • wzmacnia odporność organizmu;
  • przyśpiesza metabolizm;
  • obniża poziom złego cholesterolu LDL;
  • oczyszcza krew z toksyn i zanieczyszczeń;
  • poprawia koncentrację i pamięć.

W Japonii jej prozdrowotne właściwości były znane od stuleci. Historycznie matcha stosowania była w zapobieganiu otyłości, leczeniu chorób skóry, a także jako wsparcie w relaksacji. 

Herbata matcha na ukojenie nerwów

Okazuje się jednak, że na tym lista zalet matchy się nie kończy. Jak donosi serwis Science Daily, naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kumamoto przeprowadzili badania na myszach, które wykazały, że herbata zmniejsza uczucie niepokoju u tych zwierząt i łagodzi lęk. Sugerują, że uspokajające działanie sproszkowanej matchy jest spowodowane mechanizmami aktywującymi receptory dopaminy D1 i receptory serotoninowe 5-HT1A, które wiążą się z zachowaniami lękowymi.

W toku badań naukowcy odkryli również, że słabo rozpuszczalny w wodzie składnik matchy ma silniejsze działanie przeciwlękowe niż składnik łatwo rozpuszczalny.

Choć konieczne są jeszcze dalsze badania, wyniki pokazują, że matcha, która była stosowana jako środek leczniczy od wielu lat, może być bardzo korzystna dla ludzkiego organizmu

- powiedział kierownik badań dr Yuki Kurauchi. Naukowiec ma nadzieję, że ich badania nad matchą przyniosą korzyści dla całego świata.

Więcej o: