Przepuklina kręgosłupa - jakie objawy daje dyskopatia? Co należy robić, aby pozbyć się bólu?

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie, które coraz częściej spotyka osoby pracujące przed komputerami. Jakie objawy daje i co zrobić, by zlikwidować ból?

Przepuklina kręgosłupa daje objawy przede wszystkim w postaci ciężkiego do zniesienia bólu, który uniemożliwia poruszanie. Co to jest przepuklina kręgosłupa?

Zobacz wideo Co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Co to jest przepuklina kręgosłupa?

To inaczej mówiąc dyskopatia, czyli stan w którym dochodzi do wysunięcia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, którego zadaniem jest rozdzielanie dwóch kolejnych kręgów kręgosłupa. Potocznie nazywa się ten stan wypadnięciem dysku, jednak tak na prawdę nie dochodzi tu do wypadnięcia i nie leczy się tego schorzenia poprzez nastawianie, jak sądzi wiele osób. 

Przepuklina kręgosłupa zazwyczaj dotyka jednego krążka lub całej grupy. Najczęściej dochodzi do niej w odcinku lędźwiowym lub szyjnym, co jest efektem tego, że są to dwa najbardziej narażone na obciążenie odcinki kręgosłupa. Co ciekawe, duża część osób może mieć przepuklinę kręgosłupa i nawet o niej nie wiedzieć - często schorzenie to przebiega bezobjawowo. 

Przepuklina na kręgosłupie - objawy

Objawy przepukliny na kręgosłupie rozpoczynają się zazwyczaj od silnego, miejscowego bólu. W zależności od lokalizacji, w której doszło do dyskopatii, objawy mogą być nieco inne:

  • w odcinku lędźwiowym - pojawia się silny ból przy schylaniu lub próbie wyprostu, często uniemożliwia pacjentowi poruszanie się; może promieniować do nogi (rwa kulszowa). Dyskopatii lędźwiowej może towarzyszyć drętwienie i mrowienie w nogach, zaburzenia czucia, a w skrajnych wypadkach niedowład. Tych objawów nie można lekceważyć i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
  • w odcinku szyjnym - początkowo pojawia się tylko lekki ból, a także sztywność w karku. Pacjent może mieć problem z wykonywaniem swobodnych ruchów głową. Z czasem dołączyć mogą także mrowienie i sztywność kończyn górnych. Dodatkowym i częstym symptomem przepukliny szyjnej są bóle i zawroty głowy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Operacja przepukliny kręgosłupa. Leczenie przepukliny

Operacja przepukliny kręgosłupa jest ostateczną formą, jeśli chodzi o leczenie tego rodzaju schorzenia. lekarz proponuje ją zazwyczaj wtedy, gdy jej konsekwencją są poważne powikłania, takie jak:

  • osłabienie siły mięśniowej,
  • opadająca stopa,
  • problemy z trzymaniem moczu lub nietrzymanie stolca,
  • zaburzenia czucia w obrębie kończyny.

W lżejszych przypadkach stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne, oparte o środki przeciwzapalne, przeciwbólowe lub rozluźniające mięśnie. Terapię taką wspiera się odpowiednio dobraną rehabilitacją oraz fizykoterapią. Ważne jest, aby pacjent sam również zadbał o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej dobranej w porozumieniu z fizjoterapeutą. 

Pęknięcie przepukliny kręgosłupa - przyczyny

Pod pojęciem "pęknięcia przepukliny kręgosłupa" pacjenci rozumieją właśnie "wypadnięcie dysku", a fachowo wysunięcie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Często zdarza się, że ryzyko zwiększa się z wiekiem, kiedy krążki stają się bardziej odwodnione i przez to podatne na urazy. Czynnikiem ryzyka w przypadku przepukliny kręgosłupa jest też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. 

Aby zabezpieczyć się przed jej powstaniem, należy regularnie uprawiać dopasowaną do naszego wieku i możliwości dyscyplinę sportu. Może to być pilates, joga lub nordic walking - ważne, aby nie przeciążała organizmu, a przyczyniała się do umiarkowanego wysiłku. 

Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa

W przypadku, gdy mamy do czynienia z pierwszym epizodem wypadnięcia dysku, a dolegliwości temu towarzyszące nie są nie do zniesienia dla pacjenta, wówczas lekarz może zalecić mu prowadzenie oszczędzającego trybu życia przez kilka dni oraz przepisać leki przeciwbólowe. Kiedy pacjent wróci do formy, może zostać mu zalecone wykonywanie ćwiczeń na przepuklinę kręgosłupa, które wzmocnią mięśnie kręgosłupa i pozwolą zapobiec ponownemu wystąpieniu dyskopatii. Do najczęściej zalecanych ćwiczeń należą ćwiczenia:

  • rozciągające - mające na celu uelastycznienie mięśni (np. naprzemienne przyciąganie zgiętej nogi w kierunku klatki piersiowej, wykonywane podczas siedzenia - 3 serie po 10 powtórzeń).
  • wzmacniające - mające na celu stabilizację kręgosłupa i jego wzmocnienie (np. w pozycji leżącej uginamy nogi by tworzyły kąt prosty podczas gdy odcinek lędźwiowy kręgosłupa pozostaje dociśnięty do podłoża - utrzymujemy pozycję 10 sekund; powtarzamy 10 razy i wykonujemy 3 serie.
Więcej o: