Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa - objawy i leczenie

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to problem dotykający coraz większej ilości Polaków. Mogą one dotykać każdego odcinka kręgosłupa: szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego. Ich powstanie wiąże się głównie z występowaniem silnych dolegliwości bólowych.

Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego. Czynniki ryzyka

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to problem, który może dotyczyć każdego z nas. Kręgosłup odpowiedzialny za podtrzymywanie pionowej postawy naszego ciała jest ciągle narażony na przeciążenia, ale także cierpi z powodu naszych niewłaściwych nawyków i zbyt małej ilości aktywności fizycznej. Efektem tego są powstające zwyrodnienia, które dają o sobie znać w postaci przewlekłych bóli. Według statystyk problemy z kręgosłupem należą do jednych z najczęstszych dolegliwości, z jakimi trafiają pacjenci do lekarza pierwszego kontaktu. I ta tendencja się nie zmieni dopóki pacjenci nie uświadomią sobie potrzeby dbania o kręgosłup. Powstaniu zwyrodnień kręgosłupa lędźwiowego i nie tylko sprzyjają:

Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych

Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych mogą prowadzić do zaburzenia stabilności kręgosłupa. Zwyrodnienia stawów kręgosłupa są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą one wpływać nie tylko na powstawanie uciążliwego bólu, ale także na pojawienie się objawów neurologicznych będących konsekwencją ucisku nerwów. W przypadku występowania takich dolegliwości konieczna jest konsultacja z lekarzem, który będzie w stanie przeprowadzić pogłębioną diagnostykę i wskazać metody postępowania terapeutycznego mającego na celu wyeliminowanie bądź ograniczenie bólu kręgosłupa. Jest to niezbędne, aby pacjent mógł normalnie funkcjonować.

Zobacz wideo Co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Nieleczone zwyrodnienie kręgosłupa. Jak zahamować zmiany?

Do czego może prowadzić nieleczone zwyrodnienie kręgosłupa? Warto wiedzieć, że jak dotąd nie znaleziono skutecznego sposobu na leczenie zmian zwyrodnieniowych. Na obecnym etapie medycyna nie jest w stanie ich odwrócić ani nawet zatrzymać. Możliwe jest tylko działanie mające na celu opóźnienie postępu choroby. I tu jego rodzaj zależy od tego co jest główną przyczyną powstawania zwyrodnień. Jeśli jest to wiek, to niestety nie mamy zbyt dużego pola działania. W przypadku osób z nadwagą lub otyłością konieczne jest podjęcie działań mających na celu redukcję masy ciała. Konieczne jest wprowadzenie większej aktywności fizycznej, a w przypadku siedzącej pracy, robienie regularnych przerw na delikatne ćwiczenia. 

Konieczne jest także znalezienie czasu na regularną fizjoterapię i ćwiczenia, które wzmacniają kręgosłup i ograniczają odczucie bólu. Lekarz w określonych przypadkach może w tym celu zaproponować także zastosowanie różnego typu ortez mających na celu odciążenie przesilonych stawów. 

W skrajnych przypadkach kiedy zachowawcze leczenie nie daje oczekiwanych efektów, pacjent może zostać skierowany na operację. Jej celem jest odbarczanie uciśniętych elementów oraz blokada kręgosłupa.

Zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego. Objawy, które występują najczęściej

Zwyrodnienia kręgosłupa piersiowego i nie tylko daje wiele objawów, z których najpoważniejszym jest ból kręgosłupa. Ma on zwykle charakter przewlekły, może pojawiać się po wzmożonym wysiłku lub w sytuacji gdy przez dłuższy czas pozostajemy w jednej pozycji. Towarzyszyć mu może także ból mięśni przykręgosłupowych, które są osłabione i nie są w stanie zapewnić kręgosłupowi optymalnego podparcia. Ból przy zwyrodnieniach kręgosłupa piersiowego może mieć charakter korzeniowy. Co to znaczy? Otóż pacjent odczuwa, że promieniuje on wzdłuż unerwienia korzenia (np. do barku lub ręki). Typowym objawem u pacjentów ze zwyrodnieniami jest także poranne zesztywnienie - chory, aby móc normalnie funkcjonować potrzebuje chwili na rozruszanie po przebudzeniu. 

Zobacz też: Skrzywienie kręgosłupa. Patologiczne zmiany krzywizny kręgosłupa

Więcej o: