Wszędzie ich pełno. To rośliny niezwykle wytrzymałe i radzące sobie bardzo dobrze nawet na bardzo trudnych stanowiskach. Trawy do przede wszystkim rośliny zielne, chociaż są wyjątki, na przykład bambus, który jest trawą, choć ma zdrewniałą łodygę. Trawy to rośliny wiatropylne, stąd duże ilości pyłku, które uwalniają w okresie od czerwca do końca lata. Są też roślinami miododajnymi, ich pyłek jest zbierany przez różne owady, w tym pszczoły i jest przez nie przerabiany na miód.
Trawy praktycznie opanowały naszą planetę. Znamy około 800 rodzajów traw, w tym niemal 10 tysięcy gatunków. W klimacie umiarkowanym mamy więc łąki, stepy, pusztę, prerię, pampę, w cieplejszym - sawannę, a w Arktyce - tundrę. Ponadto niektóre gatunki traw są dla człowieka i hodowanych przez niego zwierząt najważniejszym źródłem pożywienia. To takie "udomowione" i uprawiane na wielką skalę rośliny jak ryż, pszenica, owies, jęczmień, proso, kukurydza, sorgo, trawy pastewne, a także trzcina cukrowa i bambus. No i są jeszcze trawy, które mają za zadanie cieszyć nasze oko, tak jak kwiaty. To cała gama roślin, często zaimportowanych z dalekich regionów, na przykład z Afryki, pięknie szumiących w naszych ogródkach, a i hodowcy roślin starają się dostarczyć na rynek coraz to nowsze odmiany.
Trawy ozdobne są niebanalną, urokliwą ozdobą naszych ogrodów czy tarasów. Większość z nich należy do rodziny Gramineae, tak jak te, które wybieramy na trawnik. W ogrodach uprawiane były od paru stuleci, chociaż niektóre odmiany pojawiły się dopiero niedawno jako efekt pracy hodowców roślin. Trawy ozdobne w ogrodzie mają wiele zalet, oprócz tego, że są piękne, są też niezwykle wytrzymałe, nie wymagają szczególnie żyznej gleby, nieustannego nawożenia czy ciągłego podlewania. W większości same sobie świetnie radzą.
Zarówno zwykła trawa posiana w ogrodzie, jak i ozdobna wcześniej czy później zakwitnie. Jak zatem alergik ma sobie z tym poradzić? Jeśli chodzi o zwykłe trawniki to pewnym wyjściem jest regularne koszenie, przy czym chodzi o to, aby zabierać się za to w okresach pomiędzy kwitnieniem (trawy mogą kwitnąć kilkakrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego), co w pewnym stopniu zapobiegnie ich pyleniu. Przy czym wiadomo, że osoba uczulona na pyłek roślin, sama nie powinna kosić trawnika, ale unikać kontaktu z sucha trawą.
Pewnym wyjściem jest szukanie odmian, które późno wytwarzają główki nasienne lub są one niewielkie, a więc mniej pylą. Niektórzy polecają takie odmiany jak: Imperata cylindryczna 'Red Baron', Rozplenica Vertigo. Inną opcją jest sianie czy sadzenie roślin podobnych do trawy.