Uszkodzenie nerwu strzałkowego: przyczyny opadającej stopy

Uszkodzenie nerwu strzałkowego obejmuje zarówno zaburzenia czucia, jak i ruchomości. U osoby nim dotkniętej obserwuje się opadającą stopę, a także charakterystyczny chód zwany ptasim czy kogucim. Do porażenia nerwu strzałkowego dochodzi z różnych przyczyn, zarówno w następstwie urazu mechanicznego lub ucisku, jak i w przebiegu różnych schorzeń. Co warto wiedzieć o uszkodzeniu nerwu strzałkowego?

Uszkodzenie nerwu strzałkowego obejmuje zarówno zaburzenia czucia, jak i ruchomości. U osoby nim dotkniętej obserwuje się opadającą stopę, a także charakterystyczny chód zwany ptasim czy kogucim. Do porażenia nerwu strzałkowego dochodzi z różnych przyczyn, zarówno w następstwie urazu mechanicznego lub ucisku, jak i w przebiegu różnych schorzeń. Co warto wiedzieć o uszkodzeniu nerwu strzałkowego?

Uszkodzenie nerwu strzałkowego to jedno z najczęściej występujących uszkodzeń nerwów. Najczęściej obserwuje się je w miejscu, gdzie nerw zawija się dookoła szyjki kości strzałkowej. Najbardziej powierzchowne położenie przy jednoczesnym dotykaniu kości sprawia, że jest to lokalizacja najbardziej narażona na uszkodzenie mechaniczne.

Czym jest nerw strzałkowy?

Nerw strzałkowy wspólny to jedna z gałęzi nerwu kulszowego. Rozpoczyna się w obrębie dołu podkolanowego, przebiega po przyśrodkowym brzegu mięśnia dwugłowego uda, po czym przewija się dookoła szyjki strzałki. Następnie wchodzi pomiędzy dwie części mięśnia strzałkowego długiego, który znajduje się  na bocznej części goleni i tam dzieli się na nerw strzałkowy powierzchowny i głęboki. Gałąź tylna nerwu skórnego bocznego łydki współtworzy nerw łydkowy.

Nerw strzałkowy głęboki zaopatruje ruchowo mięśnie przedniego przedziału goleni i mięśnie grzbietu stopy. Unerwia mięśnie grupy przedniej podudzia oraz mięśnie grzbietu stopy. Nerw strzałkowy powierzchowny to głównie nerw czuciowy. Zaopatruje czuciowo: część centralną skóry stopy, skórę dolnej przedniej powierzchni podudzia, grzbiet stopy po stronie przyśrodkowej.

Nerw strzałkowy odpowiada za przekaźnictwo czuciowe oraz ruchowe w obrębie podudzia i stopy. Tym samym nerw odpowiada za:

 • unerwienie mięśni grupy bocznej podudzia oraz grupy przedniej podudzia oraz mięśnie grzbietu stopy,
 • czucie w obrębie powierzchni bocznej podudzia, grzbietu stopy i palców.

Uszkodzenie nerwu strzałkowego: przyczyny

Przyczyny uszkodzenia nerwu strzałkowego bywają różne. Do porażenia dochodzi często w wyniku:

 • złamania kości strzałkowej,
 • ucisku pomiędzy głowami mięśnia strzałkowego długiego,
 • urazu powodującego drażnienie ,
 • zwichnięcia nogi w stawie kolanowym,
 • wykonania zbyt ciasnego opatrunku gipsowego,
 • guza kości,
 • niewłaściwego ułożenia chorego nieprzytomnego,
 • długiego przebywania w pozycji klęczącej czy ze skrzyżowanymi nogami,
 • zbyt szybkiego wstania z pozycji kucznej.
 • różnego rodzaju polineuropatii,
 • toksycznego uszkodzenia nerwów.

Uszkodzenie nerwu strzałkowego: objawy

Uszkodzenie nerwu strzałkowego obejmuje zarówno zaburzenia czucia, jak i ruchomości. Jak się objawia patologia?

Ponieważ dochodzi do porażenia mięśni prostowników, niemożliwe staje się zgięcie grzbietowe stopy i palców oraz ruch nawracania stopy. Z uwagi na to, że porażone są mięśnie strzałkowe, obserwuje się opadającą stopę. Wygląd to tak, że brzeg boczny jest niżej niż przyśrodkowy (opadnięcie bocznego brzegu stopy). Osoba, która ma objaw stopy opadającej, doświadcza trudności ze stawianiem kroków. Nadmiernie zgina kończynę w stawie kolanowym, unosi ją wysoko, po czym opuszcza na palce. Chora kończyna dolna podnoszona jest nie tylko wyżej niż zdrowa, ale i inaczej stawiana na podłożu: od palców. Następnie stawiany jest brzeg boczny stopy, a na końcu pięta. Taki chód nazywa się ptasim lub kogucim.

Uszkodzenie stawu strzałkowego to również niemożność stawania i chodzenia na pięcie. W konsekwencji uszkodzenia nerwu strzałkowego porażone mięśnie zanikają, a mięśnie zginacze przykurczają, co prowadzi do powstania stopy końsko-szpotawej.

Uszkodzenie nerwu strzałkowego: leczenie

W leczeniu uszkodzonego nerwu strzałkowego stosuje się różnego rodzaju rehabilitację ruchową, elektrostymulację, zabiegi laserowe oraz ultradźwięki, ciepłolecznictwo, masaż, techniki FDM (techniki pracy na powięzi) czy kinezyterapię.

Nie mniej ważne jest właściwe utrzymywanie stopy. Zaleca się wykorzystywanie szyn czy butów ortopedycznych. Stosuje się również zastrzyki z preparatów hamujących enzym cholinoesterazę. W przypadku przerwania ciągłości nerwu konieczne jest leczenie chirurgiczne, które polega na zszyciu obu odcinków uszkodzonego nerwu.

Przed rozpoczęciem terapii bardzo ważne jest ustalenie przyczyny porażenia nerwu strzałkowego oraz ocena stopnia jego uszkodzenia. Pomocne jest badanie elektromiograficzne. Umożliwia ono sprawdzenie czynności bioelektrycznej mięśni unerwionych przez nerw strzałkowy i ocenę stopień uszkodzenia nerwu.

Czy wiesz jak szybko pozbyć się stresu? O tym mówi nasz film

Zobacz wideo
Więcej o: