Jak informuje na swojej stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) 8 maja została wypisana milionowa e-recepta. Oznacza to, że system elektronicznego wystawiania recept powoli staje się u nas standardem. Coraz więcej lekarzy przystępuje do platformy e-zdrowie. Na początku maja już około 3 tysięcy lekarzy w ponad 500 placówkach leczniczych wystawiało e-recepty - podsumowuje resort zdrowia. Recepty elektroniczne można zrealizować w każdej aptece, bowiem od stycznia tego roku wszystkie apteki zostały zobowiązane do podłączenia się do systemu. Natomiast, zgodnie z ustawą, na początku przyszłego roku papierowe recepty mają zniknąć całkowicie.
Jakie są zalety e-recept? Elektroniczne wystawianie recept w znacznym stopniu eliminuje pomyłki, wynikające, na przykład, z nieczytelnie wystawionego dokumentu. E-recepta daje też pacjentowi możliwość wykupienia osobno każdego przepisanego leku w innej aptece, bez nadmiernych formalności. Do tej pory, aby móc skorzystać z tej opcji i nie utracić refundacji, pacjent musiał zadbać o odpis recepty.
Aby w pełni skorzystać z funkcjonalności e-recept należy się zarejestrować na stronie pacjent.gov.pl, gdzie założymy Internetowe Konto Pacjenta. Mamy wtedy dostęp do historii naszych recept, a także możemy skorzystać z innych funkcjonalności systemu, takich jak programy profilaktyczne itp.
Ministerstwo Zdrowia tak podsumowuje korzyści dla pacjenta, płynące z wprowadzenia elektronicznych recept:
• Oszczędność czasu i pieniędzy.
• Realizacja e-recepty w kilku aptekach i możliwość zakupu każdego leku w innej aptece.
• Wygoda i mniej stresu związanego z oczekiwaniem na ponowną wizytę u lekarza.
• Znika problem nieczytelnych recept.
• Informacje dotyczące dawkowania leków są jasne i czytelne.
• Dostęp do historii wystawionych recept.
• Rodzina lub przyjaciele osób starszych mogą monitorować na odległość, czy pacjent faktycznie wykupił przepisane leki.
• Sprawniejsza opieka nad przewlekle chorymi – nie trzeba iść do lekarza, e-recepta na te same leki może zostać dostarczona drogą elektroniczną (poczta e-mail, SMS, IKP).
• Więcej czasu na konsultację lekarską i diagnozę.
Lekarz elektroniczne wystawia i podpisuje e-receptę. Pacjent otrzymuje wydruk lub informację o recepcie drogą elektroniczną (przez e-mail lub SMS-em) z kodem składającym się z czterech cyfr. W aptece kod, znajdujący się na wydruku informacyjnym, jest skanowany lub farmaceuta wpisuje 4-cyfrowy kod z naszego SMS-a oraz PESEL. W ten sposób transakcja jest rejestrowana w systemie e-pacjent.
Jak czytamy na stronie CSIOZ e-recepta to nie tylko korzyści dla pacjenta, ale także dla wystawiającego ją lekarza. E-recepta nie wymaga podpisywania się, czy stawiania pieczątek. Wystarczy podpis elektroniczny. Pacjent otrzymuje receptę zbiorczą, składającą się z maksymalnie pięciu leków, mających wspólny kod, bez względu na to, czy dotyczą zwykłych leków, leków psychotropowych czy też recepturowych. Nie ma konieczności wypisywania oddzielnych dokumentów. E-receptę można anulować i wystawić nową, używając tego samego kodu. Więc w razie pomyłki pacjent nie musi wracać do lekarza po nowy dokument. Osoby, mające dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, kod recepty otrzymują automatycznie e-mailem lub SMS-em. Nie ma wtedy konieczności drukowania dokumentu.