Nastolatek wykazywał typowe objawy schizofrenii. Okazało się, że to zakażenie od kota

Lekarze stwierdzili, że 14-latek ma objawy typowe dla schizofrenii i na nią go leczyli. Okazało się jednak, że źródło dolegliwości tkwi gdzie indziej. Specjaliści sugerują, że problemy natury psychicznej mogła spowodować infekcja bakteryjna, którą można zakazić się od kotów.

14-letni pacjent zgłosił się do lekarzy z powodu dokuczających mu halucynacji, urojeń, a także coraz częstszych myśli o popełnieniu samobójstwa, a nawet morderstwa. Na podstawie tych wszystkich objawów specjaliści zdiagnozowali u niego początkowe, aczkolwiek ich zdaniem szybko rozwijające się, stadium schizofrenii. Przepisane leki nie dawały jednak żadnych rezultatów. Lekarze ponownie zbadali pacjenta i wtedy okazało się, że przyczyną jego pogarszającego się stanu psychicznego może być tzw. choroba kociego pazura (CSD).

Jest to zakaźna choroba, wywoływana przez bakterie Bartonella henselae. Powszechnie przenoszona jest we krwi kotów, zwłaszcza młodych kociąt. Zakazić się nią można poprzez ugryzienie przez zwierzę bądź też zadrapanie. Infekcja może powodować miejscowy obrzęk, a czasem nawet dużo bardziej poważne dolegliwości np. problemy z sercem lub układem nerwowym.

Przypadek nastolatka dał lekarzom podstawy do szukania źródeł chorób natury psychicznej właśnie w infekcjach bakteryjnych.

Ten przypadek jest interesujący z wielu powodów. Po pierwsze, może sugerować, że samo zakażenie się bakterią Bartonella henselae może prowadzić do postępujących zaburzeń neuropsychiatrycznych, takich jak np. schizofrenia. Po drugie, rodzi się przy tym również pytanie, jak często infekcje generalnie mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych

- mówił Ed Breitschwerdt, lekarz weterynarii.

Leczenie nastolatka

Nastolatek początkowo leczony był arypiprazolem - lekiem, który stosowany jest m.in w przypadkach schizofrenii. Tygodniowy pobyt w szpitalu co prawda pomógł mu zwalczyć myśli o popełnieniu samobójstwa lub morderstwa, ale nie wyleczył go z psychozy.

Co więcej, w ciągu kolejnych tygodni stan 14-latka pogarszał się - cierpiał na wybuchy wściekłości i nagłe ataki irracjonalnego lęku. Miał nawet podejrzenia, że jego własny kot chce go zabić. To wszystko uniemożliwiało mu normalne życie.

Dopiero mniej więcej dziewięć miesięcy po tym, gdy u nastolatka pojawiły się pierwsze niepokojące objawy, jego rodzice odkryli na skórze chłopca czerwone paski, które wyglądem przypominały rozstępy. To dało podstawy lekarzom do szukania przyczyn problemów natury psychicznej właśnie w infekcji bakteryjnej. Wszystkie niepokojący objawy ustąpiły u nastolatka po zastosowaniu chemioterapii przeciwdrobnoustrojowej.

Więcej o:
Komentarze (65)
Nastolatek wykazywał typowe objawy schizofrenii. Okazało się, że to zakażenie od kota
Zaloguj się
 • takaprawda2015

  Oceniono 89 razy 75

  Oho to teraz już wiadomo co dolega prezesowi.

 • maaac

  Oceniono 78 razy 70

  No Gazeto. Pani Basia to był atak poniżej pasa ale to to już chamstwo. 🤣

 • acototak

  Oceniono 72 razy 66

  Przebadajcie zbawcę narodu

 • precz_z_komunia

  Oceniono 45 razy 39

  Tylko czy reszta PiS pozwoli leczyć Kaczyńskiego z tej bakterii :-)

 • hopsiupbec

  Oceniono 54 razy 38

  Gazeto, wiem, że NadPrezes już jest starszym człowiekiem, ale dlaczego się go tak uczepiliście? :)

 • nukula4

  Oceniono 43 razy 33

  Takie same objawy dają lekcje religii w szkole! i co gorsza żadnych widocznych przyczyn- same skutki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX