10 miejscowości na Pomorzu bez dostępu do wody pitnej. Sanepid wykrył skażenie bakteriami z grupy coli

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupsku ostrzega, że aż w 10 miejscowościach w gminie Smołdzino bieżąca woda nie nadaje się do picia, gotowania ani mycia się w niej. Badania jakości ujawniły skażenie bakteriami z grupy coli.

Mieszkańcy aż 10 miejscowości w gminie Smołdzino (Pomorze) mają zakaz picia wody z kranu. Nie wolno im jej używać również do gotowania, mycia owoców czy naczyń, prania oraz kąpieli lub mycia zębów. Jedyne, do czego nadaje się obecnie tamtejsza "kranówka" to spłukiwanie nią toalety i na przykład mycie podłóg.

Problem dotyczy następujących miejscowości: Człuchy, Kluki, Łokciowe, Smołdzino, Smołdzino-Poligon, Smołdziński Las, Siecie, Wierzchocino, Witkowo i Żelazo.

Czy woda może się zepsuć? [NaZdrowie]

Zakaz spożywania wody z kranu obowiązuje do odwołania i na razie nie ma jeszcze informacji, jak długo może potrwać. O sprawie informuje Urząd Gminy Smołdzino i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupsku, który wydał decyzję o zakazie jej spożywania.

W gminie Smołdzino na Pomorzu obowiązuje zakaz spożywania wody z kranuW gminie Smołdzino na Pomorzu obowiązuje zakaz spożywania wody z kranu Fot. Komunikat/Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku

Przyczyną zakazu jest stwierdzenie w wodzie pobranej z urządzenia wodociągowego w miejscowości Żelazo bakterii z grupy coli. To nie to samo co bardzo niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia bakteria E. coli. Te pierwsze to przede wszystkim sygnał, że woda jest nieodpowiednio uzdatniona, została wtórnie zanieczyszczona albo zawiera nadmiar substancji odżywczych.

Do bakterii grupy coli należą m.in. Enterobacter cloacae, Citrobacter freundii, Serratia fonticola, Rahnella aquatilis i Buttiauxella agrestis, które mogą występować w odchodach, wodach bogatych w substancje odżywcze, glebie czy w rozkładających się resztkach roślinnych.

Zobacz też:

Więcej o: