"Czułam jakby ktoś przytwierdził bloki lodu do moich rąk". Dziennikarka o poważnych problemach z krążeniem

Jeden z palców Jenni wygląda zupełnie inaczej. To dlatego, że odpłynęła z niego krew. Choroba, na którą cierpi dziennikarka, jest mało znana, choć cierpi na nią wiele osób.

Jenni Falconer, 42-letnia szkocka prezenterka telewizyjna i radiowa (pracuje w ITV oraz Heart FM), udostępniła na Instagramie zdjęcie swojej ręki. Jeden z jej palców wygląda bardzo dziwnie - jest nienaturalnie blady, wygląda wręcz, jakby był zrobiony z plastiku.

Kobieta w opisie wyjaśniła, że ma problemy z krążeniem krwi, a to, co stało się z jej palcem wskazującym to tzw. objaw Raynauda. Objaw Raynauda charakteryzuje się właśnie nagłym zblednięciem palców rąk lub stóp, czasem blednie też nos lub bledną uszy. Następnie pobladła część ciała staje się sina, a później zaczerwieniona. Chory odczuwa zdrętwienie i ból. Objaw może wystąpić w wypadku choroby Rayauda lub towarzyszyć innym chorobom (wtedy opisywany jest jako zaburzenie wtórne i określany jako zespół Raynauda).

Czy badanie żywej kropli krwi ma sens? [NaZdrowie]

"Ludzie nie wierzą, że tak marznę"

Prezenterka wyjaśniła, że innym trudno uwierzyć w dyskomfort, jaki powoduje schorzenie:

Problem w tym, że czasami ludzie myślą, że przesadzasz, mówiąc, jak bardzo ci zimno. Jestem zapaloną biegaczką, ale wyjście na zewnątrz, gdy jest zimno, może być bolesne. Gdy w tym tygodniu trenowałam i dostałam objawu Raynauda, czułam jak gdyby ktoś przytwierdził bloki lodu do moich rąk. Gdy jest bardzo zimno, trenuję wewnątrz, na bieżni.

Pod zdjęciem Jenni pojawiło się prawie tysiąc komentarzy. Okazało się, że wielu fanów prezenterki cierpi na to samo schorzenie:

Moja trzylatka cierpi na to schorzenie. Kiedy ma atak, czuje taki ból, że pęka mi serce, gdy na to patrzę. Lekarze przepisali jej nifedypinę, ale ataki nie ustają.
U mnie to pojawia się regularnie, nawet latem czy ciepłe dni, wystarczy, że umyję ręce w zimnej wodzie. Próbowałam wszystkiego, ale nic nie działa. Jestem w formie i zdrowo się odżywiam. To frustrujące.
Mam to samo w palcach u rąk i stóp, nawet gdy jest ciepło. To okropne. Też biegam na długie dystanse. Czasem czuję, jakbym zamiast stóp, miała kopyta. Czasem mam odmrożenia.

Zespół i choroba

Choroba Raynauda atakuje przeważnie palce rąk. Zaczyna się od opuszek jednego lub dwóch palców, a z czasem może ona zająć wszystkie palce. Choroba powodowana jest przez nieprawidłowe funkcjonowanie tętniczek.

Zespół Raynauda towarzyszy chorobą, które przyczyniają się do pogorszenia krążenia np. miażdżycy, nadciśnieniu płucnemu czy guzkowemu zapaleniu tętnic. U niektórych chorych zespół może spowodować owrzodzenia palców lub doprowadzić do ich martwicy.

Nie istnieje skuteczne lekarstwo na to schorzenie. Osoby dotknięte chorobą lub zespołem Raynauda powinny unikać zimna, chronić przed mrozem dłonie i stopy oraz zrezygnować z używek powodujących problemy z krążeniem, czyli z papierosów oraz produktów zawierających kofeinę.

To też może cię zainteresować:

Więcej o: