Wstrząs mózgu u dorosłych i dzieci

Wstrząs mózgu to utrata świadomości następująca - najczęściej - po urazie głowy. Zwykle trwa kilka minut i człowiek wraca do pełnej sprawności. Jeśli jednak zaburzenie czynności mózgu przedłuża się do 15 minut i dłużej, może oznaczać poważny stan i konieczność interwencji lekarskiej.

Typowe objawy mózgu to:

Nie są to objawy zbyt groźne, w zasadzie po ustąpieniu można się spodziewać powrotu do pełnej sprawności, ale nie można ich też lekceważyć, ponieważ może się okazać, że uraz był poważniejszy niż to się na początku wydawało. 

Wstrząs mózgu mógł nastąpić nawet, jeśli pacjent nie stracił przytomności i pozornie wydaje mu się, że nic się nie stało. Wtedy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarz wyda też właściwe zalecenia. 

Jeśli natomiast uraz nastąpił wskutek upadku z dużej wysokości i pacjent stracił (lub co chwilę traci) przytomność oraz krwawi, wówczas niezbędne jest wezwanie karetki. Ci, którzy są przy pacjencie, muszą pamiętać, jak w odpowiedni sposób się zachować, by nie pogorszyć stanu pacjenta. Jeśli nie odzyskał on przytomności po upływie dwóch minut, nikt nie powinien go ruszać. Niezwłocznie trzeba zadzwonić po karetkę – wszelkie ruchy szyi mogą doprowadzić do problemów z kręgosłupem. 

W przypadku gdy po urazie pacjent zaczyna wymiotować, nie można dopuścić, aby zakrztusił się wydzieliną – konieczne staje się delikatne obrócenie go na bok. 

Wstrząs mózgu w przypadku dzieci

Wstrząs mózgu u dziecka cechuje się podobnymi objawami, jak u dorosłych.Będą to:

  • niepamięć wsteczna
  • utrata przytomności na czas nawet 1 godziny
  • nudności, wymioty
  • bóle głowy
  • zaburzenia równowagi i koncentracji
  • opóźnione reakcje.

W tym przypadku może być tak, że początkowe objawy wstrząsu mózgu są ledwo zauważalne, ale nasilają się po upływie doby lub dwóch.

W przypadku dziecka, które doznało urazu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Wstrząs mózgu u niemowlaka może być prawie zupełnie niewidoczny. Jedyne objawy to: senność, bladość, wymioty.

Co robić po wstrząsie?

Wstrząs mózgu, mimo że stosunkowo szybko pozwala wrócić do pełnej sprawności, nie jest banalną dolegliwością. Jeśli ktoś doznał urazu zakończonego wstrząsem mózgu, powinien nie tylko trafić albo zgłosić się do szpitala, ale też przez kilka następnych tygodni nie powinien się przemęczać i jak najmniej przebywać na słońcu.

Lekarz przeprowadza wywiad, który pozwoli ustalić, jakich można się spodziewać skutków urazu. Najważniejsze jest to, jak długo pacjent pozostawał bez przytomności i jakiego rodzaju urazu doznał. Ważne są też informacje dotyczące jego ogólnego stanu, czyli jakie leki przyjmuje, czy ma uczulenie, czy doznaje zaburzeń krwawienia, czy przechodził operacje itd. Wszystko to wpłynie na proces leczenia. Przydadzą się także informacje o tym, czy po urazie nastąpiło krwawienie. Jeśli tak, to można się spodziewać, że doszło do złamań podstawy czaszki – aby to ustalić konieczne będzie przeprowadzenie tomografii komputerowej.

Stopnie wstrząsu mózgu

Wstrząs mózgu może mieć trzy stopnie w zależności od nasilenia objawów:

  • stopień pierwszy to chwilowe ograniczenie świadomości, zaburzenia przytomności lub ich brak
  • stopień drugi to chwilowe ograniczenie świadomości, zaburzenia przytomności, które trwają dłużej niż 15 minut
  • stopień trzeci to utrata przytomności choćby na krótki czas.

Wstrząs mózgu nie jest zagrożeniem dla życia, ale może świadczyć o innych poważnych uszkodzeniach, do których doszło podczas urazu. Nigdy nie należy go lekceważyć, skonsultować z lekarzem jest konieczna.

Więcej o: