Krwawienie z odbytu - przyczyny, leczenie

Pojawienie się krwawienia z odbytu jest niepokojące i słusznie - może wskazywać na wiele niebezpiecznych dla zdrowia problemów. Dowiedz się, co oznacza krew z odbytu!

Warto na początek dowiedzieć się, że krew z odbytu nie jest tym samym, co krwawienie z układu pokarmowego, a krew ma inny wygląd. Krwawienie układu pokarmowego, na przykład w wyniku pęknięcia ściany śluzowej żołądka, objawia się czarnym kałem.

Krwawienie z odbytu oznacza pojawienie się krwi w końcowym odcinku układu wydalniczego, a krew lub skrzepy są świeże, mają krwistoczerwony kolor i nie są zastygnięte. Czysta krew z odbytu może też być widoczna na papierze toaletowym lub bieliźnie. 

Zobacz wideo Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Przyczyny krwawienia z odbytu

Pojawienie się krwi w odbycie może mieć szereg przyczyn, są one jednak prawie zawsze bardzo groźne dla zdrowia. 

Przyczynami krwawienia mogą być:

Krwawienie może być sporadyczne i ustawać dosyć szybko, ale nie oznacza to, że problem już nie występuje. Wiele chorób, takich jak rak jelita grubego, często przebiega prawie bez objawów, a sporadyczne pojawianie się krwi jest jedynym sygnałem. 

Krew może też pojawić się w wyniku mechanicznych urazów odbytu, które doprowadziły do pęknięcia odbytu lub odbytnicy. Takie urazy są niebezpieczne dla zdrowia, ze względu na wysokie ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego w ich obrębie. 

Krew w stolcu

Wygląd kału z krwią może być podpowiedzią na temat tego, jaka dolegliwość powoduje pojawianie się krwi. 

W przypadku hemoroidów, czyli żylaków odbytu, krwawienie pojawia się tuż przed odbytem, więc krew nie jest wymieszana ze stolcem, a raczej go pokrywa. Zwykle można zauważyć pasmo czystej, czerwonej krwi na kale. 

Z kolei głębiej położone stany zapalne oraz rak jelita grubego objawia się zwykle kałem o ciemniejszym zabarwieniu, a krew lub skrzepy krwi wymieszane są ze stolcem. 

Leczenie krwawienia z odbytu

Leczenie krwawienia odbytu jest podejmowane w różny sposób, zależnie od ustalonej przez lekarza przyczyny. Czasami nie da jej się ustalić od razu, więc lekarz wysyła pacjenta do specjalisty, który w razie potrzeby kieruje na dodatkowe badania. 

Kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem, które polega na wprowadzeniu kamerki do jelita grubego w celu zbadania go. To badanie bardzo często zlecane jest w sytuacji, kiedy pojawia się krew z odbytu. Badanie przeprowadzane zwykle jest w sedacji (uspokojenie za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączenia świadomości), ponieważ dla większości osób jest ono nieprzyjemne i bolesne.

Jedno jest pewne - krwawienia z odbytu nie można lekceważyć! Może bowiem oznaczać pojawienie się poważnym zaburzeń w organizmie i wymaga konsultacji lekarskiej oraz odpowiednio dobranego leczenia.

Więcej o: