Nowotwory kości mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Nowotwory o charakterze pierwotnym to nowotwory, które zaczynają się rozwijać od kości i nieprawidłowy wzrost tkanki to rozrost samej tkanki kostnej. Takich nowotworów kości jest najwięcej.
Nowotwory kości o charakterze wtórnym to z kolei nowotwory, które powstają w wyniku pojawienia się przerzutów innych nowotworów złośliwych. Najczęściej przerzuty do kości powodują terminalne stadia nowotworów płuc, nerki i tarczycy.
Nowotwory o charakterze łagodnym są zlokalizowane i nie powodują przerzutów. Taki jest właśnie kostniak. W przebiegu tej choroby rozwija się jeden guz kostny, który może się rozrastać bez ograniczeń lub po okresie wzrostu zatrzymać swój rozmiar i narastać dalej. Konkretne objawy, rokowania i sposób leczenia zależą tutaj przede wszystkim od miejsca, w którym pojawia się kostniak. Można wyróżnić:
Nowotwory złośliwe kości charakteryzują się niekontrolowanym rozwojem kości, często w postaci maleńkich i większych szpilek rozrastających się we wszystkich kierunkach od miejsca pierwotnego rozwoju problemu. Zmiany złośliwe z czasem obejmują coraz większy obszar kości, deformują ją i ostatecznie prowadzą do śmierci w wyniku rozpowszechnienia się przerzutów.
Typowym objawem kostniaka jest ból bezpośrednio w dotkniętym chorobą miejscu. Bardzo dużo zależy tutaj od lokalizacji kostniaka. Jeśli jest to kostniak czaszki umieszczony na mózgoczaszce, objawy bólowe mogą być przewlekłe i mogą pojawić się też objawy neurologiczne. Kostniak zatoki czołowej będzie powodował nawracające migreny i problemy zapalne zatok. Kostniak kości długich to z kolei ból zwiany z aktywnością fizyczną, nasilający się w czasie ruchu i zaraz po nim. Kostniaki w okolicach stawów i paliczków palców będą ograniczały ich ruchomość i powodowały stany zapalne.
Bardzo poważnym objawem wszystkich nowotworów kości są złamania. Miejsce dotknięte nowotworem jest znacznie słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Kości mogą się łamać nawet w czasie snu.
Podstawową metodą leczenia kostniaków jest ich operacyjne usuwanie. Jeśli to tylko możliwe, chirurg dokona mechanicznego usunięcia patologicznego rozrostu kości bezpośrednio w ciele pacjenta lub po wcześniejszym usunięciu fragmentu kości. Jeśli to możliwe, kość zostanie przywrócona organizmowi, a jeśli nie będzie to możliwe, w miejsce ubytku zostanie wstawiony element sztuczny. Dzieje się tak często przy usuwania nowotworów czaszki – w ich miejsce trafiają tytanowe płytki.
To również może cię zainteresować: