Męczy cię katar? Jeżeli wydmuchujesz nos w ten sposób, może być jeszcze gorzej

Czy nos można wydmuchiwać źle? Okazuje się, że tak. Co gorsza, zła technika udrażniania nosa może prowadzić do pogorszenia się twojego stanu zdrowia. Jak robić to poprawnie?

Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Męczy cię katar i masz zapchany nos, więc niewiele się zastanawiając, sięgasz po chusteczkę. Przykładasz ją do nosa i... dmuchasz z całej siły obie dziurki nosa jednocześnie? To błąd, który może pogorszyć twój stan zdrowia!

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Jednoczesne wydmuchiwanie nosa z dwóch dziurek może spowodować, że zamiast pozbyć się zalegającej wydzieliny, wtłoczysz ją do swoich zatok. To może wywołać nawet stan zapalny zatok. Jak więc poprawnie i nieinwazyjnie usuwać wydzielinę z nosa?

Przede wszystkim każdą dziurkę nosa należy wydmuchiwać osobno. Kiedy wydmuchujesz lewą dziurkę, zatkaj w tym czasie prawą i na odwrót - zaleca otolaryngolog Agnieszka Strzembosz. I dodaje, że naturalnym i jednocześnie najlepszym sposobem na oczyszczenie nosa jest wciągnięcie zalegającej wydzieliny do gardła i jej wyplucie.

Sprawdź się w QUIZIE: Trzy słowa, jedna kategoria: choroby. Rozpoznasz tę, o którą pytamy?

To cię zainteresuje:

Po co ci ten katar, czyli jak działa ludzki nos

Jak kichać, żeby nie rozsiewać chorób? Zamiast w dłonie - "na wampira"

Więcej o:
Komentarze (7)
Męczy cię katar? Jeżeli wydmuchujesz nos w ten sposób, może być jeszcze gorzej
Zaloguj się
 • bratjolki

  Oceniono 10 razy 8

  Tak smarkasz? Umrzesz w krótce.
  Tak obierasz mandarynki? Choroba żołądka murowana.
  Jesz pikantne? Utyjesz.
  Nie jesz pikantnego? Oślepniesz.
  Czytasz GW? Jest już na wszystko za późno.
  Poległeś.

 • tk

  Oceniono 7 razy 7

  Macie jakieś rady dotyczące właściwego podcierania się?

 • agak23

  Oceniono 6 razy 6

  Zawsze mi powtarzała mama i babcia, że od wciągania dostanę zapalenia zatok. A tu okazuje się, że od wydmuchiwania. Jeszcze trochę i okaże się, że codzienne mycie jest szkodliwe.

 • wawiak80

  Oceniono 5 razy 3

  Ludzie przeciez od lat sa dostępne w aptekach urządzenia do odciągania wydzieliny z nosa. Szczególnie dobre dla dzieciaków. Wystarczy podłączyć do odkurzacza i w 3 sekundy wszystko schodzi

 • Matylda Makowska

  Oceniono 14 razy -14

  Przede wszystkim nie szprycować się chemią przy tym katarze bo są lepsze, naturalne metody jak chociażby przepłukiwanie nosa wodą kwasową- generalnie posiadanie jonizatora pozwala potem zaoszczędzić na wielu lekach czy kosmetykach, ja swój mam aquator silver mini ze zdrowie-dom i przy sezonie przeziębień, jak nas coś złapie to takim przepłukiwaniem nosa z katarem sprawnie i bezpiecznie można się rozprawić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX