Reumatyzm palindromiczny - przyczyny, objawy, leczenie

Ta specyficzna choroba stawów diagnozowana jest bardzo rzadko i w równym stopniu atakuje kobiety, jak i mężczyzn. Reumatyzm palindromiczny charakteryzuje się nagłymi i niespodziewanymi atakami bólu i równie nagłym ustąpieniem dolegliwości. Zazwyczaj utrzymuje się od kilku godzin do maksymalnie kilku dni.

Schorzenie, nazywane także syndromem Hench-Rosenberga zaliczane jest chorób immunologicznych o nieznanym pochodzeniu. W czasie ataku układ immunologiczny wytwarza przeciwciała atakujące zdrowe tkanki.

Mimo że pacjenci skarżą się na ból z jednego lub kilku stawów ustąpienie ataku w miejscu, w którym skumulowały się dolegliwości nie obserwuje się żadnych niepokojących zmian. Zdaniem specjalistów przypadłość ta, to niewykształcona postać reumatoidalnego zapalenia stawów. Czasem łączona jest z infekcją bakteryjną bądź wirusową, a także wadą genetyczną wpływająca na nieprawidłowe stężenie hormonów.

Typowe objawy reumatyzmu palindromicznego

Towarzyszące schorzeniu objawy nie różnią się niczym od tych pojawiających się przy klasycznej chorobie stawów. Chorzy najczęściej uskarżają się na ból w stawie (niekiedy w kilku), obrzęk, sztywność oraz wysoką gorączkę. U niektórych pacjentów wokół zajętych obszarów pojawiają się dobrze wyczuwalne guzki pod skórne.

Reumatyzm palindromiczny - diagnoza

Nietypowy przebieg i rozwój reumatyzmu palindromicznego sprawia, że jest on wyjątkowo trudny w zdiagnozowaniu. Bardzo często cierpiące z jego powodu osoby nie łączą go z chorobą, a jedynie chwilową niedyspozycją. Dlatego chorym, u których pojawiają napady bólu stawów zaleca się nie tylko dokładniejszą obserwację własnego ciała, ale i szybką konsultację lekarską. Ponieważ klasyczne badania jak OB. czy CRP wykażą stan zapalny to nie rozpoznają jego przyczyny. Postawienie diagnozy jest możliwe jedynie w oparciu o analizę objawów oraz historii choroby.

Reumatyzm palindromiczny - sposoby leczenia

Wśród dużej grupy pacjentów obserwuje się obecność innej choroby immunologicznej dlatego walka z tą postacią reumatyzmu ogranicza się do łagodzenia jego objawów. Zazwyczaj stosuje się środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a w cięższych przypadkach glikortykosteroidy.

Więcej o: