MORFOLOGIA: badanie OB

Badanie tzw. odczynu lub opadu Biernackiego to jedno z częściej zlecanych badań krwi. Wykonuje się je u kobiet w ciąży, a także u osób z podejrzeniem choroby wątroby lub białaczki. Zdaniem lekarzy powinien być on kontrolowany przynajmniej raz w roku.
Dołącz do nas na Facebooku!

OB., czyli odczyn Biernackiego to rodzaj testu, który pozwala określić szybkość z jaką opadają czerwone krwinki (erytrocyty) . Za jednostkę czasu najczęściej przyjmuje się jedną godzinę, rzadziej dwie. Twórcą i pomysłodawcą badania jest polski lekarz Edward Biernacki, pierwszy raz wykonał je pod koniec XIX wieku. Odczyn ten jest ściśle związany z masą właściwą krwinek oraz osocza, stężeniem białych krwinek, a także wieloma innymi czynnikami.

Jak wygląda badanie?

Krew potrzebna do badania pobierana jest, najlepiej na czczo lub minimum trzy godziny po posiłku, z żyły łokciowej. Zebrana w strzykawkę trafia do ustawionej pionowo próbówki. Pierwszy wynik zapisywany po godzinie, drugi po dwóch od odczytania pierwszego. W niektórych przypadkach wykonuje się przyspieszone badanie OB.. Polega ono na ustawieniu próbówki pod lekkim skosem. Pierwszy wynik zapisywany jest po 7 minutach, drugi po trzech minutach od pierwszego pomiaru. Ich szybkie opadanie to najczęściej pierwszy sygnał i zapowiedź niepokojących zmian w organizmie.

OB w normie

U zdrowej osoby krwinki opadają bardzo powoli. Jednak szybkość z jaką to robią uzależniona jest od wieku i nie powinna przekraczać:

- noworodki - 0-2 mm/h

- niemowlęta (do 6 miesięcy) - 12-17mm/h

- kobiety do 50 lat - poniżej 20 mm/h

- kobiety powyżej 50 lat - poniżej 30mm/h

- mężczyźni do 50 lat - ok. 15 mm/h

- mężczyźni powyżej 50 lat -ok. 20 mm/h

Należy jednak pamiętać, że laboratoria stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

OB: gdy jest za wysoki

Przyczyn podwyższonego OB. jest kilka. U kobiet może pojawić się w czasie miesiączki, 10 tygodniu ciąży lub w 6 tygodni po porodzie. Czasem na związek z silnym stresem, a także z przyjmowaną antykoncepcją. Wzrost odczynu Biernackiego może oznaczać:

- zapalenie płuc, gruźlicę, zapalenie wyrostka robaczkowego

- choroby reumatyczne

- białaczkę

- chorobę wątroby

- niedoczynność lub nadczynność tarczycy

- hipercholesterolemię

- niektóre nowotwory (ziarnica złośliwa, szpiczak mnogi)

Za niskie OB

Zbyt wolne opadanie krwinek także stanowi powód do niepokoju. Obniżona wartość OB. występuje najczęściej przy:

- przewlekłej niewydolność krążenia

- nadkrwistości pierwotnej lub wtórnej

- czerwienicy

- żółtaczce

- alergii

- wstrząsie anafilaktycznym

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:

Grupa krwi - trzeba ją znać

Agranulocytoza

Za niskie ciśnienie - kiedy trzeba je leczyć

Miażdżyca

Choroba wieńcowa - choroba niedokrwienna serca

Więcej o:
Komentarze (2)
MORFOLOGIA: badanie OB
Zaloguj się
  • elakaucz

    Oceniono 2 razy 2

    kogo mogę poprosić o skierowanie na badanie ob? czy lekarz pierwszego kontaktu może może wypisać takie skierowanie? chciałabym, żeby moja córka miała jeszcze raz badanie ob. miała kilka miesięcy temu i jej wynik był trochę za wysoki, ale miała wtedy miesiączkę, więc może przez to. dlatego zależy mi na powtorzeniu badania

  • stary_dziad_borowy

    0

    mam za każdym razem jak robię badanie OB, podwyższone OB. Zawsze jest tylko trochę ponad normę, ale mimo że badanie OB miałem robione z 20 razy w życiu to wynik nigdy nie był w skali normalnej dla badania OB. Czy mam się przejmować? czy to może być jakaś przewlekła choroba czy po prostu, jak to mówi mój lekarz "taki mój urok". Badanie OB zawsze robię w tym samym miejscu. Może to wina tego jak robią to badanie OB, w sensie że winne jest laboratorium

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX