Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywołują bakterie i wirusy, rzadziej pasożyty, pierwotniaki i niektóre leki. Schorzenie to w odpowiedzi na zakażenie obejmuje struktury mózgu. To poważna choroba, która w każdym przypadku wymaga leczenia oraz zgłoszenia odpowiednim służbom.
W jaki sposób rozwija się choroba? Mózg oddzielony jest od czaszki trzema oponami – opona miękka, pajęczynówka i opona twarda. W wyniku zakażenia powstaje stan zapalny pajęczynowej i opony miękkiej. Oprócz tego w komorach mózgu tworzą się zmiany chorobowe.
Odmiana wirusowa zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych ma w większości przypadków łagodny przebieg i nie wywołuje groźnych dla organizmu powikłań. Wywołują ją m.in. wirus świnki, grypy, opryszczki, odry, ECHO, Coxackie. Przenoszą ją także kleszcze.
Objawy choroby są zazwyczaj takie same jak w przypadku bakteryjnego zapalenia opon mózgowych. Mają one jednak łagodniejszy charakter.
Co powinno nas zaniepokoić?
Potwierdzeniem diagnozy jest zawsze nieprawidłowy wynik badania mózgowo-rdzeniowego (uzyskanego za pomocą punkcji lędźwiowej).
Zazwyczaj na wirusowe zapalenie opon mózgowych chorują dzieci. Jedną z głównych przyczyn zachorowań jest nieodpowiednia higiena. Dlatego do zakażeń często dochodzi w ośrodkach wypoczynkowych, przedszkolach i żłobkach.
Co możemy zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby? Przede wszystkim musimy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Do tego należy spożywać produkty sprawdzonego pochodzenia i starać się nie dopuścić do ukąszeń przez kleszcze.