Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Schorzenie najczęściej rozpoznawane jest u osób, które regularnie przyjmują ok. 30 g alkoholu dziennie. Szacuje się, że dotyka blisko 30 proc. populacji mającej problem alkoholowy. Pojawieniu się zespołu Zievego sprzyjają zdiagnozowane już zmiany w wątrobie, otyłość oraz niezdrowy i niehigieniczny styl życia.
U pacjentów z zespołem Zievego obserwuje się przede wszystkim zmiany w wątrobie. Nadużywanie alkoholu niejednokrotnie prowadzi do stłuszczenia narządu. Brak leczenia i tworzący się w ten sposób stan zapalny może doprowadzić zatrzymania pracy i funkcji wątroby. Nagromadzenie toksyn zaburza także metabolizm chorego i wywołuje bardzo duże wahania w poziomie cholesterolu (tzw. hiperlipidemia). Zmiany nie omijają także układu krwionośnego. Choroba alkoholowa sprzyja uszkodzeniu czerwonych krwinek oraz znacznie zmniejsza zdolność organizmu do produkcji nowych w celu uzupełnienia powstałych braków.
Niestety, u ogromnej części pacjentów objawy towarzyszące tym zaburzeniom nie są odczuwalne. Jedynie niewielka grupa uskarża się na delikatne bóle w podbrzuszu z prawej strony, biegunkę lub inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Zespół Zievego można potwierdzić wykonując proste badanie krwi . Wysokie stężenie jednego z enzymów odpowiedzialnego za rozkład aminokwasów zazwyczaj nie pozostawia wątpliwości.
Podstawą leczenia jest jak najszybsze odstawienie alkoholu. W przypadku silnego uzależnienia konieczna jest pomoc psychoterapeuty . Ponieważ sam zespół i idące za nim powikłania mogą bardzo poważnie uszkadzać wątrobę, u pacjentów, u których potwierdzono chorą wątrobę niezbędne jest wprowadzenie właściwego postępowania.
Zespół Korsakowa (choroba Korsakowa, psychoza Korsakowa)
Wątroba: genialna sprzątaczka, ale do czasu