Złośliwa plama soczewicowata

Czerniak to z całą pewnością jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów złośliwych skóry. Jednak zanim w pełni się rozwinie może przybrać postać pozornie niegroźnej zmiany skórnej. Do tego rodzaju ?plamek?, z których niemal na sto procent rozwinie się choroba należy tzw. złośliwa plama soczewicowata.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Złośliwa plama soczewicowata najczęściej pojawia się u kobiet, szczególnie starszych. Nieostro odgraniczona, płaska plamka, o brązowym zabarwieniu może rozwijać się przez wiele lat nie wywołując przy tym żadnych niepokojących objawów. Najczęściej zajmuje te partie skóry, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Zazwyczaj umiejscowione są w obrębie skroni oraz na policzkach. Nie występują pojedynczo, a tym, co odróżnia je od piegów jest to, że mimo działania promieni słonecznych nie ciemnieją.

Nadmierne i nieprawidłowe opalanie się sprawia, że skóra zaczyna wytwarzać nieprawidłowo zbudowane melanocyty, czyli komórki barwnikowe. U niektórych pacjentów pojawienie się plamy soczewicowatej nie musi być zapowiedzią rozwijającego czerniaka a choroby genetycznej. Taki typ zmiany skórnej może się pojawić w przypadku:

- zespołu Peutza-Jeghersa (plamy pojawiają się na wargach, palcach oraz błonie śluzowej policzków, schorzeniu mogą towarzyszyć polipy w jamie ustnej oraz inne nowotwory złośliwe )

- zespołu LEOPARD (uwarunkowana genetycznie choroba wieloukładowa)

- zespołu Carneya (nazywany także rozrostem mikroguzkowym nadnerczy, ta rzadka choroba nadnerczy charakteryzuje się, obok zmian skórnych, występowaniem śluzaków oraz guzów endokrynnych)

- skóry pergaminowej (rzadka choroba genetyczna, u osób cierpiących z jej powodu pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do uszkodzenia łańcucha DNA w skórze).

Czytaj także:

Rak skóry

Ropnie mnogie pachwin

Keloid (bliznowiec)

Ropowica

Pemfigoid

Więcej o: