Dlaczego brzuch "musi" boleć?

To, w którym miejscu i w jaki sposób, boli nas brzuch może być bardzo pomocne przy stawianiu diagnozy. Takie wstępne rozeznanie pozwoli uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresu przy szukaniu odpowiedniej pomocy. Zatem co należy wiedzieć i o czym warto pamiętać?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Infekcja pęcherza moczowego - objawy

Uporczywy, tępy ból brzucha skupiony przede wszystkim w dole brzucha. Bardzo często przypomina ten pojawiający się w czasie miesiączki. Jeśli dodatkowo towarzyszy mu uczucie ciągłego parcia na pęcherz i pieczenie w trakcie oddawania moczu można podejrzewać infekcję pęcherza moczowego .

Jak sobie pomóc?

W takich przypadkach zaleca się przede wszystkim picie dużej ilości wody niegazowanej (ok. 2-3 litrów dziennie) lub ziołowych herbatek o działaniu odkażającym. Można je dostać w każdej aptece, dodatkowo warto wesprzeć się gotowymi np. granulatami lub pastami ziołowymi . Mają one działanie odkażające oraz moczopędne i w połączeniu z witaminą C powinny w kilka dni uporać się z problemem. W przypadku gdy po upływie 3-4 dni objawy nie ustąpią i dołączą do nich gorączka, wymioty, ból kręgosłupa (w okolicy lędźwiowej) - bez wizyty u lekarza się nie obejdzie.

Zapalenie jajników - objawy

Dokucza ci przerywany, kłujący ból zazwyczaj skupiony tylko z jednej strony? Masz gorączkę , upławy (czasem pojawia się w nich niewielka ilość krwi )? Najprawdopodobniej cierpisz z powodu zapalenia jajników (znajdują się w odległości trzech palców od najbardziej wystającej kości biodrowej ).

Jak sobie pomóc?

Niestety, domowymi sposobami niewiele można tu zdziałać. Wprawdzie można sięgnąć po środki przeciwbólowe oraz ciepłe okłady. Mimo że przyniosą ulgę to nie rozwiążą problemu, konieczna jest wizyta u ginekologa .

Czytaj także:

Jajniki - niepozorne źródło życia

Zapalenie przydatków (jajowodów i jajników)

Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy

Zapalenie wyrostka robaczkowego charakteryzuje się bólem po prawej stronie podbrzusza. Zazwyczaj jest bardzo silny i pojawia się niespodziewanie. Chodzenie, kichanie czy kaszel zwiększają intensywność objawów. Brzuch pacjenta jest zazwyczaj napięty i twardy. Niejednokrotnie chorzy mają gorączkę, wzdęcia , dokuczają im wymioty. Zdarza się, że mają zawroty głowy, mocno się pocą a ich skóra robi się bardzo blada.

Jak sobie pomóc?

Jeśli próba skręcenia się i wyprostowania prawej nogi wywoła bardzo silny ból najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia. Jedyne co możemy zrobić przyłożyć do bolącego brzucha worek z lodem, pozwoli to odrobinę złagodzić ból. Łykanie jakichkolwiek środków przeczyszczających jest zabronione.

Czytaj także:

Appendektomia

Nadwrażliwe jelita - objawy

Nieprzyjemne skurcze i ból trudny do zlokalizowania. Wzdęcia oraz występujące na przemian zaparcia i biegunki. Jeśli dolegliwości nasilają się kilka godzin po jedzeniu i ustępują po przespanej nocy można podejrzewać nadwrażliwość jelit .

Jak sobie pomóc?

Bardzo często objawy wywoływane są przez niektóre pokarmy, dlatego w pierwszej kolejności zaleca się dokładniejszą analizę codziennego menu . Po odkryciu winowajcy należy go unikać. Pacjentom z nadwrażliwymi jelitami zaleca się regularne spożywanie posiłków i bez pośpiechu. Ze wzdęciami skutecznie rozprawią się ziołowe herbatki, szczególnie te na bazie kminku, kopru włoskiego i anyżku. Dodatkowo warto sięgnąć po termofor. Aby uchronić się przed kolejnymi atakami zaleca się picie duże j ilości wody niegazowanej oraz wprowadzenie do codziennego planu więcej ruchu .

Czytaj także:

Zespół jelita drażliwego

Zapalenie śluzówki żołądka - objawy

Ból powyżej pępka, mniej więcej na środku brzucha, pojawia się nagle, jest silny i towarzyszą mu nieprzyjemne skurcze. Czujesz się osłabiony, dokuczają ci wymioty, mdłości . W czasie ataku masz podwyższoną temperaturę ciała i nieprzyjemny zapach z ust. To najprawdopodobniej zapalenie śluzówki żołądka.

Jak sobie pomóc?

Przyjmowanie dużej ilości płynów pozwali uniknąć odwodnienia. Napary (ciepłe, nie gorące) z rumianku czy mięty powinny przynieść znaczącą ulgę. Najlepiej poleżeć kilka dni w łóżku i w tym czasie stosować dietę lekkostrawną . W przypadku, gdy dolegliwości nie miną wizyta u lekarza jest konieczna.

Czytaj także:

Śluzak rzekomy otrzewnej

Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu

Choroba wrzodowa - objawy

Choroba wrzodowa zazwyczaj charakteryzuje się tępym i uporczywym bólem w górnej części brzucha (tj. tuż pod mostkiem) promieniującym do łopatek i kręgosłupa . Dolegliwości mogą się nasilać zaraz po jedzeniu, bardzo często pojawiają się wzdęcia oraz wymioty. Jeśli owrzodzenie rozwinęło się w obrębie dwunastnicy ból pojawia się rano i ustąpi po jedzeniu.

Jak sobie pomóc?

W przypadku choroby wrzodowej zaleca się stosowanie preparatów zobojętniających kwas żołądkowy lub hamujące jego wydzielanie. Czasem konieczne okazuje się przyjmowanie antybiotyków. Chorzy powinni zrezygnować z mocnej kawy oraz herbaty, alkoholu oraz palenia papierosów (lub znacznie ograniczyć palenie). Dużą ostrożność należy zachować przy stosowaniu preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy.

Czytaj także:

Wylecz wrzody żołądka w 9 krokach

Wrzody dwunastnicy

Kamica żółciowa - objawy

Ból w nadbrzuszu (pojawiający się po tłustym jedzeniu) oraz nudności to znak że z drogami żółciowymi może dziać się coś niepokojącego. Kamienie znacznych rozmiarów mogą wywoływać kolki. Atakowi towarzyszy bardzo silny, ostry ból, który bardzo często promieniuje do barku. Niejednokrotnie chorym dokuczają wymioty, mają podwyższoną temperaturę ciała oraz dreszcze .

Jak sobie pomóc?

Jeśli dokucza ci tylko ból środki o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowe powinny pomóc. Dodatkowo możemy wspomóc się termoforem. W przypadku ataku kolki konieczna jest jak najszybsza konsultacja u lekarza.

Czytaj także:

Infekcje intymne kobiet - jak pozbyć się dolegliwości?

Ból brzucha w prawym boku - na pewno atak wyrostka robaczkowego?

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita (zespół ślepej)

Gdzie i jak cię boli brzuch? Na podstawie objawów można postawić wstępną diagnozę

Wątroba, a może jednak pęcherzyk żółciowy? Co naprawdę cię boli?

Więcej o: