Śluzak osłonek nerwów

Ten bardzo rzadki niezłośliwy nowotwór lokalizuje się przede wszystkim w tkankach podskórnych. Mimo że ma podłoże genetyczne i może być dziedziczony, to przyczyna jego powstawania nadal nie została poznana. Schorzenie pierwszy raz opisano w latach 80. minionego wieku.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Pojawia się na skórze, zazwyczaj rozwija się bardzo długo, ma postać guza. Najczęściej pojawia się na kończynach górnych, głowie lub szyi. Dużo rzadziej śluzaka obserwuje się w obrębie klatki piersiowej, pleców, żuchwy lub dziąseł. Wystąpienie choroby nie ma związku ani z wiekiem, ani płcią pacjenta.

Objawy śluzaka

W większości przypadków guz rozrasta się także na okoliczne struktury mięśniowe. Wprawdzie rosnący śluzak nie jest bolesny, wywołuje jednak uporczywy i nieprzyjemny świąd. I to właśnie z takim problemem pacjenci zgłaszają się do lekarza.

Diagnoza i leczenie śluzaka

Podstawą do postawienia diagnozy jest badanie histopatologiczne. W pobranej od chorego próbce obserwuje się pojedyncze, wypełnione śluzem małe guzki. Ich obecność jest jednoznaczna.

Najskuteczniejszą metoda leczenia jest całkowite usunięcie zmiany. Niestety, u niemal połowy pacjentów obserwuje się nawrót choroby.

Czytaj także:

Śluzak rzekomy otrzewnej

Neuralgia nerwu trójdzielnego - nie pomyl z migreną lub problemem stomatologicznym

Nowotwór skóry

Pemfigoid

Toczeń

Więcej o: