Guzki Heberdena - objawy, diagnoza, leczenie

Guzki Heberdena to jedna z częściej diagnozowanych zmian reumatycznych w obrębie stawów dłoni. Pojawienie się guzków może być spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi lub konsekwencją powtarzających się ucisków. Schorzenie rozwija się niezależnie od wieku i znacznie częściej diagnozowane jest u kobiet.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Guzki Heberdena , choć mogą pojawić się w dowolnym miejscu na dłoni, najczęściej obserwuje się je na palcu wskazującym lub serdecznym prawej ręki (rzadziej na lewej, te jednak są znacznie groźniejsze), blisko płytki paznokcia. Skłonność do tworzenia się zmian bywa dziedziczona, może również rozwinąć u osób wykonujących przez bardzo długi czas, powtarzalne i monotonne czynności np. pisania na klawiaturze komputera. Schorzenie znacznie częściej dotyka chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów.

Guzki Heberdena: objawy i diagnoza

Mimo że guzki Heberdena nie są bolesne mogą ograniczać ruchomość w stawie oraz prowadzić do jego sztywności. Stają się także jedną z przyczyn rozwoju stanu zapalnego.

Prawidłową diagnozę guzków Heberdena stawia się w oparciu o wywiad z pacjentem i badania obrazowe. Z pomocą tych ostatnich możliwe jest dokładnie określenie liczby narośli, a także ich rodzaju.

Guzki Heberdena: leczenie

Guzki Heberdena nie są groźne, a ich leczenie nie jest konieczne. Wielkość narośli oraz towarzyszące im dolegliwości utrzymują się przez całe życie na jednym poziomie. W przypadku gdy guzki Heberdena staną się wyjątkowo dokuczliwe, bezpośrednio do bolącego miejsca wstrzykuje się kortykosteroidy. Dodatkowo zaleca się odpoczynek i oszczędzanie ręki, czasem także fizykoterapię.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Guzki Boucharda

Zapalenie kaletki maziowej stawów

Infekcyjne zapalenie stawów

Ganglion (Torbiel galaretowata)

Choroba Haglunda - Severa (Osteonecrosis)

Więcej o: