Guzki Boucharda

Zmiany zwyrodnieniowe mogą objąć dowolny staw i rozwinąć się z bardzo wielu przyczyn. W przypadku guzków Boucharda na ich wystąpienie narażone są przede wszystkim te w obrębie palców dłoni i nadgarstka. Schorzenie najczęściej pojawia się u osób po 55 roku życia, głównie u kobiet.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Obok uwarunkowań genetycznych niebolesne guzki mogą pojawić się wskutek długofalowego powtarzania niektórych czynności np. pracy przy komputerze czy prac domowych. Dlatego też rozwijają się głównie na prawej ręce (te z lewej są znacznie groźniejsze) w obrębie palca wskazującego, rzadziej serdecznego, bliżej nadgarstka . Pozostają na całe życie. Mimo że tam diagnozowane są najczęściej, mogą pojawić się praktycznie w dowolnej części dłoni.

Ich obecność to konsekwencja zaburzenia procesu degradacji i tworzenia się nowej tkanki chrzęstnej. Zbudowane są z struktur kostnych lub chrzęstnych. Bardzo często tworzą się u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Objawy i diagnoza

Pojawienie się guza nie jest równoznaczne z wystąpieniem dokuczliwego bólu , mimo to mogą w pewnym stopniu ograniczać ruchomość w stawie, powodować sztywność i sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego. Podstawą rozpoznania są wywiad z pacjentem oraz badania obrazowe pozwalające ocenić rodzaj oraz charakter guza.

Leczenie

Guzki Boucharda nie wymagają specjalnego leczenia. Jedynie z skrajnych przypadkach, gdy dłoń jest bardzo nadwerężona zaleca się odpoczynek, niekiedy, jeśli zmiana pojawia się u nasady kciuka aplikuje się bezpośrednio do chorego miejsca kortykosteroidy.

Czytaj także:

Okresowa puchlina stawów (Nawracająca puchlina stawów)

Gościec stawowy przewlekły (Reumatoidalne zapalenie stawów)

Osteofity

Ganglion (Torbiel galaretowata)

Złamanie Collesa

Więcej o: