Cholestaza

Wątroba i drogi żółciowe nie tylko oczyszczają organizm, ale wychwytują i zatrzymują najcenniejsze dla niego substancje. Jednym z zaburzeń w działaniu wątroby jest cholestaza, czyli zatrzymanie żółci.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Żółć wytwarzana jest przez wątrobę by usprawnić procesy trawienne. W jej skład wchodzą barwniki żółciowe, kwasy i sole żółciowe, cholesterol, mocznik, lecytyna, a także sole mineralne. Nadmiar wytworzonej żółci przechowywany jest w pęcherzykach żółciowych, skąd w czasie trawienia, ścieka do dwunastnicy. Zielono-brunatny, lepki i kleisty płyn uczestniczy w procesie trawienia tłuszczów. Redukowane są do prostszych i mniejszych cząsteczek przez co łatwiej poddają się procesom rozkładu. Żółć odpowiada także za metabolizm witamin rozpuszczanych w tłuszczach tj. tych należących do grupy A, D, E, K oraz F.

Za jej sprawą organizm pozbywa się szkodliwego cholesterolu, kwasu żółciowego, leków, toksyn czy niektórych, szkodliwych związków, jak te zawierające miedź , cynk lub rtęć.

Objawy cholestazy

Nieprawidłowy przepływ żółci może pojawić się z kilku przyczyn. Medycyna dzieli je na dwie grupy - zewnątrzwątrobowe oraz wewnątrzwątrobowe. Do pierwszej z nich zalicza się kamienie w przewodzie żółciowym, raka brodawki Vatera (przestrzeń przez którą żółć oraz sok trzustkowy przedostają się do dwunastnicy), torbiele dróg żółciowych oraz atrezję dróg żółciowych.

Za czynnik mogący aktywować cholestazje wewnątrzwątrobowe uznaje się różnego typu infekcje (np. zakażenie wirusowe, kiła, listerioza), zaburzenia metaboliczne (np. mukowiscydoza ), wady wrodzone i zaburzenia anatomiczne (np. skłonność do tworzenia się torbieli w wątrobie oraz nerkach). Schorzenie czasem stanowi konsekwencję przyjmowanych leków, może także pojawić się u kobiet w ciąży.

Pierwszym, a zarazem najbardziej charakterystycznym objawem cholestazy jest świąd skóry. Wskutek zalegającej żółci, rozwija się żółtaczka, przez co skóra pacjentów zmienia zabarwienie i staje się żółta. Wątroba oraz śledziona są znacznie powiększone, zmienia się również zabarwienie stolca. Osoby z nieprawidłowo funkcjonującymi drogami żółciowymi źle przyswajają tłuszcze oraz niektóre witaminy.

Diagnoza cholestazy

Tuż po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań laboratoryjnych. Ocenia się w nich wartość bilirubiny, aminokwasów, kwasów żółciowych. Zleca się także badania pod kątem infekcji czy zakażeń, oraz stężenia hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Dodatkowo wykonuje się tomografię , USG jamy brzusznej oraz biopsję wątroby.

Leczenie cholestazy

Ponieważ cholestaza jest jedynie objawem poważniejszego schorzenie to właściwe rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia choroby podstawowej jest jedyną skuteczną formą terapii.

Czytaj także:

Choroba Wilsona

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

Ropień wątroby

Cholestazy u dzieci

Cholestaza ciężarnych

Więcej o: