Guz szyszynki

Niezależnie od charakteru oraz miejsca lokalizacji guzy ośrodkowego układu nerwowego są bardzo niebezpieczne i wymagają jak najszybszego postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Guzy szyszynki, zaliczane do guzów wewnątrzczaszkowych, stanowią zaledwie jeden procent wszystkich tego rodzaju nowotworów. W przypadku dzieci liczba ta wzrasta aż do 8 proc.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Szyszynka to niewielki gruczoł wydzielania wewnętrznego, stanowi jeden z elementów nadwzgórza. Jej podstawowym zadaniem jest wydzielanie melatoniny, reguluje uwalnianie hormonów układu podwzgórzowo-przysadkowego, zwłaszcza hormonu wzrostu, TSH czy kortykotropiny. Mimo że szyszynka znana jest nauce od wieków, to wiedza o niej samej i o jej możliwościach nadal jest niepełna i w dużej mierze pozostaje w sferze domysłów. Więcej o szyszynce, jej znaczeniu i funkcjach pełnionych w ludzkim organizmie przeczytasz tutaj .

Zobacz wideo

Guz szyszynki bardzo rzadko rozwija się na samym gruczole. Znacznie częściej tworzy się z tkanek, które uległy nieprawidłowemu przemieszczeniu podczas rozwoju embrionalnego oraz komórek otaczających części mózgowia. Przyczyny ich powstawania nie są do końca poznane przypuszcza się, że zależne są od uwarunkowań genetycznych. Czasem stanowi jedno z powikłań choroby genetycznej np. siatkówczaka dziedzicznego.

Objawy

Ogromna część nowotworów zlokalizowanych w obrębie centralnego układu nerwowego objawia się niemal w ten sam sposób. Typowe dla nich bóle głowy , wymioty i nudności w przypadku nowotworów w okolicy szyszynki mogą pojawić się nagle i mieć bardzo gwałtowny przebieg. Zatrzymanie przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego może doprowadzić do powstania groźnego udaru krwotocznego lub wodogłowia. Tym, co może odróżniać go od innych podobnych zmian jest tzw. objaw Parinauda. Polega on na niemożności podniesienia gałek ocznych do góry. Objaw stanowi konsekwencję ucisku guza na tzw. blaszkę pokrywy, czyli część pnia mózgu zlokalizowaną w wodociągu śródmózgowym.

Nasilający się ucisk może sprzyjać powstawaniu zeza , oczopląsu, niedowładu kończyn, poszerzeniu lub nierówności źrenic. Bardzo często, przede wszystkim u dzieci dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Prowadzi to do przedwczesnego dojrzewania płciowego lub zatrzymania miesiączkowania.

Diagnoza

Podstawą rozpoznania obok wywiadu z pacjentem i analizy objawów są badania obrazowe (tomografia nie jest wystarczająco dokładna, dlatego należy skorzystać z rezonansu magnetycznego). Jeśli ich wynik nadal pozostawia wątpliwości konieczne jest wykonanie biopsji . Konieczne jest także określenie wartości markerów nowotworowych.

Leczenie

Dalsze postępowanie zależy przede wszystkim od wyników badań i umiejscowienia guza. Czasem sięga się jedynie po radio- lub chemioterapię, a czasem stosuje się je po operacyjnym usunięciu guza. Forma leczenia dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta.

Czytaj także:

Tylko zmęczenie... A może choroba?

Światłowstręt? Zapewne potrzebujesz pomocy specjalisty

Wylew (Udar krwotoczny mózgu)

Neuralgia nerwu trójdzielnego: nie pomyl z migreną lub problemem stomatologicznym

Nerwoból nerwu trójdzielnego (Neuralgia trójdzielna)

Więcej o: