Magnetyczny rezonans jądrowy (MRI)

Magnetyczny rezonans jądrowy to jedno z częściej wykorzystywanych w diagnostyce badań obrazowych. Z jego pomocą rozpoznaje się i wykrywa m.in. zmiany nowotworowe w organizmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Rezonans magnetyczny jest badaniem pozwalającym na obrazowanie wnętrza ciała. Skaner wykonuje zdjęcia ludzkiego ciała na podstawie naturalnych właściwości magnetycznych. Zdjęcia są wykonywane podczas, gdy pacjent leży na ruchomym łóżku.

Opis badania

MRI jest to duży magnes, który używa naturalnych właściwości magnetycznych do zbierania danych; następnie komputer przetwarza te informacje na zdjęcia. Badanie trwa około 45 do 90 minut. Pacjent jest proszony o założenie szpitalnego ubrania i zdjęcie zegarka, biżuterii i innych metalowych przedmiotów, jakie pacjent może nosić. Pacjent leży na ruchomym łóżku, ręce układa wzdłuż ciała, a głowa kładzie na zagłówku; podczas badania g pacjent jest wsuwany do skanera. W trakcie badania nie wolno się poruszać można swobodnie oddychać. Podczas badania będzie słyszalny specyficzny dźwięk pracującej maszyny. Jeżeli podczas badania pacjent będzie zaniepokojony lub poczuje się źle, może porozumieć się z technikiem wykonującym badanie przez mikrofon. Większość pomieszczeń gdzie znajduje się rezonans magnetyczny jest wyposażony w kamerę, przez którą pacjent jest obserwowany podczas badania.

Po badaniu

Nie ma skutków ubocznych po badaniu rezonansem magnetycznym. Jakość zdjęć jest sprawdzana od razu i jeżeli zachodzi potrzeba dodatkowe zdjęcia wykonywane są od razu.

Przygotowanie do badania

Pacjent powinien upewnić się u swojego lekarza, czy nie ma żadnych metalowych klipsów lub innych przedmiotów wewnątrz ciała. Powinien też upewnić się, czy nie ma klaustrofobii (czy nie boi się przebywać w zamkniętych, małych przestrzeniach). Jeżeli jest to konieczne przed badaniem można podać łagodne środki uspakajające, aby zmniejszyć uczucie strachu. Przed badaniem można przyjmować normalne posiłki. O ile lekarz nie zaleci inaczej, pacjent powinien kontynuować przyjmowanie zapisanych leków.

Wyniki

Badanie umożliwia obrazowanie struktur wewnętrznych organizmu i ocenę ewentualnych miejsc chorych.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Tomografia komputerowa

Badanie rentgenologiczne (RTG)

Wylew (Udar krwotoczny mózgu)

Encefalopatie

Gruczolak przysadki mózgowej

Więcej o: