Choroba Bowena

Ta szczególna postać raka, nazywana także postacią przedinwazyjną lub rakiem w miejscu, pojawia się stosunkowo rzadko. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim panie. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby rośnie przy zatruciu toksynami lub nadmiernej ekspozycji skóry na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

U pacjentów z tego rodzaju zmianą zajęta jest zazwyczaj tylko jedna tkanka. W przeciwieństwie do klasycznych nowotworów nie ma postaci guza, a jedynie płaskiej zmiany skórnej. Nie nacieka i nie powoduje przerzutów. Choroba Bowena może pojawić się z kilku przyczyn. Najczęściej łączy się ją z uszkodzeniem skóry przez promienie słoneczne, kontaktem z silnie trującymi toksynami, przewlekłą chorobą skóry lub infekcją wirusową (przede wszystkim wirusem brodawczaka ludzkiego).

Objawy

Zmiany skórne charakterystyczne dla choroby Bowena najczęściej są płaskie (może się jednak zdarzyć, że będzie delikatnie wypukła). Są bardzo wyraźnie odgraniczone na powierzchni skóry i przypominają skupisko niewielkich strupków o nieregularnym kształcie. Po ich zerwaniu, widoczne są liczne nadżerki lub blizny. Najwięcej obserwuje się ich na kończynach lub tułowiu. U niewielkiej grupy chorych choroba przechodzi w raka kolczystokomórkowego.

W skrajnych przypadkach charakterystyczne objawy skórne mogą pojawić się w obrębie narządów płciowych, głównie żołędzi prącia i warg sromowych. Taką postać choroby nazywa się erytroplazją Queyrata.

Diagnoza

Podstawą rozpoznania jest badanie histopatologiczne zmiany. Aby uzyskać stuprocentową pewność należy wykluczyć przede wszystkim raka podstawnokomórkowego powierzchniowego, łuszczycę zadawnioną oraz liszaj płaski (zanikowy i barwnikowy).

Leczenie

W pierwszej kolejności podejrzanie wyglądające zmiany zamraża się płynnym azotem (tzw. krioterapia). Niekiedy z pomocą lasera lub podczas klasycznego zabiegu operacyjnego jest usuwany. Uzupełnieniem leczenia jest stosowanie domiejscowo maści fluorowej.

Czytaj także:

Siność siatkowata

Łojotokowe zapalenie skóry

Fakomatozy

Liszaj płaski

Pemfigoid

Więcej o: