Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Akcja informacyjna Fundacji Udaru Mózgu (FUM) pod hasłem "STOP UDAROM!" pojawi się w czterech największych miastach w Polsce. W najbliższy poniedziałek, 12 maja od godziny 10:00 do 14:30 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (na wysokości kościoła Św. Anny) działać będzie mobilny udarowy punkt edukacyjny. Kolejne odsłony akcji FUM będą miały miejsce 13 maja w Lublinie na Placu Łokietka, 20 maja w Kielcach na Placu Niepodległości oraz 21 maja w Łodzi przy CH Manufaktura. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zostaną zamieszczone na stronie internetowej www.stopudarom.pl.
Jak pokazują wyniki badania opublikowane w magazynie Lancet w 2010 r. 90 proc. wszystkich udarów mózgu pojawia się u osób z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca czy otyłością. Ryzyko wystąpienia choroby rośnie wraz z paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu, brakiem aktywności fizycznej oraz złą dietą. Z większością z nich można skutecznie walczyć stosując odpowiednią profilaktykę (np. wdrożenie leczenia przeciwzakrzepowego w przypadku osób z migotaniem przedsionków) i prawidłowy styl życia (regularne ćwiczenia, zbilansowana dieta, ograniczenie spożycia alkoholu).
W przypadku wystąpienia udaru decydujące znaczenie dla skutecznego leczenia ma szybkie rozpoznanie i natychmiastowe wezwanie pogotowia. W przypadku osób, u których doszło do niedokrwiennego udaru mózgu (80 proc. przypadków) możliwe jest zastosowanie terapii pozwalającej na rozpuszczenie skrzepu, który blokuje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych doprowadzających tlen i substancje odżywcze do mózgu. Jest to tzw. leczenie trombolityczne. Jest ono w pełni skuteczne
jedynie do 4,5 godziny od wystąpienia udaru, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie i niezwłoczne przewiezienie chorego do szpitala.
Niezwykle ważnym elementem leczenia jest fizjoterapia. Pozwala zredukować wczesne powikłania udaru, a co za tym idzie ogranicza wczesną śmiertelność. Niestety dostęp do niej nadal pozostaje mocno ograniczony.
Do najczęstszych objawów udaru mózgu należą:
- asymetria twarzy - niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (np. opadanie kącika ust)
- niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych
- zaburzenia mowy - mowa bełkotliwa, niezrozumiała
- zaburzenia widzenia
- utrata równowagi i zawroty głowy