Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Za rozwój choroby odpowiadają tzw. plerocerkoidy, czy larwa tasiemca będąca w trzecim stadium rozwoju. Główny winowajca, tj. pasożyt z gatunku Spirometra (Diphyllbothrium) do ciała człowieka trafia zazwyczaj z nieprawidłowo przygotowanym (np. na wpół surowym) lub zanieczyszczonym pokarmem. Najczęściej są to ryby i mięso, a także zanieczyszczona woda.
Larwy tasiemca zazwyczaj "zamieszkują" w tkance podskórnej, niektórych narządach wewnętrznych bądź gałce ocznej. Ta ostatnia lokalizacja powoduje poważne problemy ze wzrokiem.
Pierwsze objawy sparganozy uznawane są za typowe zatrucie pokarmowe. Pacjenci bardzo często uskarżają się na złe samopoczucie, mdłości oraz biegunkę. Mimo przyjmowana typowych dla chorego porcji jedzenia szybko tracą na wadze. Z czasem każdy posiłek prowokuje wymioty, dlatego chorzy szybko tracą apetyt. Bardzo często w oparciu o badania krwi rozpoznaje się niedokrwistość spowodowaną niedoborem witaminy B12.
Obok analizy objawów pacjenta konieczne jest pobranie próbki kału i jego zbadanie pod kątem obecności pasożytów. Wynik testu zazwyczaj nie pozostawia już żadnych wątpliwości.
Podstawą leczenia sparganozy, podobnie jak większości chorób pasożytniczych, jest farmakoterapia. Konieczne jest przyjmowanie leków przeciwpasożytniczych pozwalających oczyścić organizm z larw tasiemca. Dodatkowo terapię uzupełnia się suplementami diety zawierającymi witaminę B12 lub wyrównanie jej niedoboru ze źródeł naturalnych jak mięso czy mleko.