Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
W niektórych przypadkach zakażenie dróg moczowo-płciowych sprawia, że część moczu, która powinna zostać całkowicie usunięta z organizmu odkłada się w miednicze nerkowej (jeden z pierwszych elementów tworzących drogi moczowe). Z czasem zalegająca treść przemienia się w ropę i obok nieprzyjemnych dolegliwości może zakłócać działanie nerek a także sprzyjać powstawaniu kolejnych, dużo poważniejszych infekcji. Stan ten nazywany jest roponerczem.
W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby przyjmujące niektóre leki np. sterydy oraz znacznie obniżające odporność antybiotyki. Schorzenie czasem towarzyszy innym chorobom tj. cukrzycy, AIDS (oraz tym, które znacznie zakłócają działanie układu immunologicznego), kamieniom nerkowym lub guzom (stanowią one barierę nie pozwalającą na prawidłowe oczyszczenie dróg moczowych). Czasem roponercze pojawia się u kobiet w ciąży.
Pierwszym dowodem na to, że infekcja nie ustąpiła jest silny ból w okolicy lędźwiowej. Dodatkowo u pacjentów z roponerczem mimo leczenia nie udaje się zbić gorączki. Ponieważ osłabiony pierwszą infekcją organizm staje się bardziej podatny na kolejne zakażenia to szybkie postawienie diagnozy jest tu szczególnie ważne.
Najskuteczniejszą metodą pozwalającą potwierdzić bądź wykluczyć roponercze jest badanie krwi. W jego wyniku widoczny jest znaczny wzrost liczby leukocytów. Dodatkowo pobrana próbka sprawdzana jest pod kątem obecności bakterii.
Aby usunąć zarówno przyczynę oraz skutek choroby konieczne jest wprowadzenie leczenia skumulowanego. Obok wdrożenia farmakoterapii zleca się zabieg operacyjny. O tym jak zostanie wykonany decyduje czynnik odpowiedzialny za rozwój choroby. Jeśli za roponerczem stoi infekcja w moczowodzie umieszcza się specjalną rurkę, która przywraca jego drożność (nie może być wykonany u osób z zaburzeniami krążenia). W przypadku guza lub kamienia wykonuje się ureteroskopię (zabieg z użyciem niewielkiego endoskopu), litotrypsję (rozbicie znajdujących się w pęcherzu kamieni) lub endoskopię i usuwa barierę zakłócającą swobodny przepływ moczu.