Gruźlica układu moczowego

Gruźlica to choroba zakaźna, która w powszechnym przekonaniu uchodzi przede wszystkim za schorzenie obejmujące układ oddechowy. Zdarza się jednak, że obecne w ciele prątki atakują inne narządy. Jedną z odmian choroby, występującą stosunkowo rzadko, jest gruźlica układu moczowego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Prątki odpowiedzialne za rozwój gruźlicy wraz z krwiobiegiem trafiają, początkowo, tylko do jednej nerki by wraz z postępem choroby zająć obydwa organy. U większości pacjentów choroba bardzo długo pozostaje uśpiona. Pierwsze objawy i dolegliwości skupione są w obrębie nerek i mogą wystąpić nawet po upływie 15 lat od chwili zakażenia.

Objawy

Zmiany pojawiające się w organizmie chorego są różne zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U pań, obok częstego oddawania moczu i uczucia pieczenia, może dojść do zajęcia tzw. narządów miednicy, czyli jajników , jajowodów, macicy lub przymacicza. W większości przypadków skutkuje to wtórnym zatrzymaniem miesiączki. Dolegliwości występujące u mężczyzn zazwyczaj sugerują infekcję pęcherza moczowego (pieczenie, częste oddawanie moczu), jednak zmiany obejmują najczęściej gruczoł krokowy oraz najądrza. Do zajęcia układu moczowego dochodzi przede wszystkim u tych pacjentów, u których choroba jest już bardzo rozwinięta. W skrajnych przypadkach w nerkach pojawiają się guzki oraz zwapnienia.

Diagnoza

Podstawą rozpoznania u pacjentów z podejrzeniem gruźlicy układu moczowego są badania laboratoryjne. Przede wszystkim zleca się badanie ogólne moczu (znaczny wzrost leukocytów przy ujemnym posiewie). Zdarza się, ze przy powtórnym teście w moczu pojawia się białko oraz erytrocyty (czerwone krwinki) . Częste powtarzanie badania służy także wyodrębnieniu prątków gruźlicy.

Dodatkowo w badaniach obrazowych obserwuje się nieprawidłową budowę układu kielichowo-miedniczkowego, pogrubienie ścian pęcherza moczowego oraz znacznie zmniejszenie jego objętości.

Leczenie

W leczeniu gruźlicy układu moczowego wykorzystuje się przede wszystkim leki przeciwgruźlicze. Farmaceutyki przyjmowane są przez 6 miesięcy i u większości chorych udaje się całkowicie usunąć z organizmu szkodliwe bakterie. Aby uniknąć kolejnych zachorowań (mocz chorego może zarażać) należy pamiętać o odizolowaniu pacjenta od pozostałych chorych.

Należy pamiętać, że zbyt późne zgłoszenie się do lekarza i nie wdrożenie odpowiedniego leczenie może prowadzić do niepłodności .

Zobacz wideo

Czytaj także:

eGFR

Gruźlica kości

Roponercze

Skrofuloza

Pulmonolog

Więcej o: